Facebook Google+ Twitter

Wirtualni bociani ambasadorzy Polski lądują już w gniazdach

Pierwszy bocian online AD 2011 pojawił się 12 marca br. w gnieździe zlokalizowanym na kominie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Budowlanych, mającego swoją siedzibę w miejscowości Trzcianka.

Pierwszy bocian online zaobserwowany i "złapany" został w Trzciance / Fot. Andrzej FilipowiczPierwsze lądowania

W gnieździe zlokalizowanym na kominie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Budowlanych KOMBUD sp. z o.o. mającego swoją siedzibę w miejscowości Trzcianka w północno-zachodniej części Wielkopolski, na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pradoliny Nadnoteckiej, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, 12 marca br. pojawił się pierwszy bocian online.

Kamera do monitoringu bociana białego w miejscowości Trzcianka została zakupiona i zamontowana na kominie przez Nadnoteckie Koło PTOP (Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody) Salamandra w ubiegłym roku i w ciągu tylko jednego sezonu przekaz online odnotował ponad 80 tysięcy unikalnych wizyt z ponad 60 krajów świata.

Globalna wysoka oglądalność transmisji to efekt między innymi partnerstwa technologicznego Grupy iTTv - jednego z krajowych liderów przekazów online. W bieżącym roku wymieniona została kamera, która aktualnie pozwala na zdalną zmianę położenia głowicy oraz korzystanie z zoom optycznego. Zdaniem opiekuna projektu Marka Maluśkiewicza, wymiana kamery pozwala na bardzo dokładne obserwowanie bocianich zwyczajów oraz poznanie wszystkich szczegółów ich codziennego życia i wyglądu. Na stronie Nadnoteckiego Koła PTOP (Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody) Salamandra dostępnej pod adresem www.salamandra.org.pl/bocianonline.html można znaleźć filmy i zdjęcia z pierwszego pojawienia się bociana oraz obserwować w czasie rzeczywistym wszystko, co dzieje się w gnieździe i najbliższym otoczeniu.

Gniazdo nad oczyszczalnią ścieków czyli Ekologiczny program edukacyjny Łaskie Bociany

Przekaz online z gniazda bocianów białych znajdującego się na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków w Łasku realizowany jest w ramach ekologicznego programu edukacyjnego Łaskie Bociany. W ubiegłym roku nad gniazdem w Łasku zainstalowany został wysięgnik, a na nim sterowana zdalnie obrotowa kamera z zoom optycznym. Internetowy przekaz online z gniazda w Łasku to element programu edukacyjnego "Łaskie bociany" służącego szerzeniu wiedzy o tych wielkich sympatycznych ptakach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Bocianolub
  • Bocianolub
  • 28.03.2011 09:24

Widziałem tego z Trzcianki dzisiaj o 6:33 rano - cóż to był za widok :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
elza
  • elza
  • 26.03.2011 14:45

Na zachodzie bez zmian ,niestety do nas jeszcze bociany nie doleciały.Pozdrawiam wszystkich miłośników przyrody również czerwone pazurki!

Komentarz został ukrytyrozwiń
elza
  • elza
  • 25.03.2011 19:36

Robię jutro wyprawę w poszukiwaniu bocianów ,Zobaczyć pierwszego bociana na wiosnę zwiastuje szczęście!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamietam ubiegłoroczny dramat w jednym z gniazd, w którym utopiły się młode z powodu ulewnych deszczy. To był straszny powodziowy czas dla ludzi, ale i dla bocianów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elza
  • elza
  • 25.03.2011 15:43

Kocham te ptaki !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.