Facebook Google+ Twitter

Wirtualność rzeczywista

Nowoczesna technologia powoli sprawuje kontrolę nad człowiekiem. Maile i Gadu – Gadu praktycznie wyeliminowały Pocztylionów. Czy tradycyjne karty pocztowe to kuriozum współczesności?

Świat oszalał. W Anglii kasety wideo zaliczają się do reliktów przeszłości, a magnetowidy trafią wkrótce do muzeów. Wszędzie słyszy się tekst: "Cześć Aniu, tu Wojtek. Też mam 12 lat i chętnie cię poznam...". Drodzy rodzice - uważajcie na swoje pociechy! Gdzie się podziali Reksio, Jacek i Agatka? Dziś królują krwiożercze Pokemony i psychodeliczne Teletubisie, a w GTA pięciolatki strzelają do dorosłych. Czyżby nasza kochana technika zaczynała płatać nam figle? Wydaje się, że człowiek jest bezbronną muchą w jej pajęczej sieci. Sieci telefonii komórkowej, sieci internetowej, sieci samowolnej zagłady człowieka.

To co odróżnia nas od zwierząt, to umiejętność posługiwania się sztućcami i wolna wola. Człowiek wciąż poszerza swoje możliwości. Tworząc coraz to nowe wynalazki, którymi warto się pochwalić. Zacznijmy od komórek. W autobusie jak zawsze tłok i hałas, aż tu nagle pasażerom wpada w ucho pianie koguta. I nie jest to bynajmniej dodatkowy pasażer, ani klakson kierowcy. To Kowalskiemu w kieszeni zadzwonił telefon. Jak wiadomo możliwości tej małej słuchawki nie kończą się na rozmowach. Dzięki niej możemy słuchać radia, stać się fotografami a nawet nakręcić swój własny film!

Największą sławą cieszy się oczywiście Internet. Ten nieograniczony dostęp do wiedzy pozwala na porozumiewanie się ludzi z całego świata. Chińczycy tworzą wirtualno–liberalną encyklopedię, zaś USA gra z Irakiem w “statki”. Maile, blogi i forum budują wysoki wskaźnik dysgrafii. Ostatnio czytując wypowiedzi internetowe zauważyłam, jak wiele osób robi błędy ortograficzne i bynajmniej nie leży to w sferze zaburzeń. Otóż, rzecz kryje się w zwykłym lenistwie. Warto spojrzeć na to, jak upraszcza się język polski, chcąc szybko odpowiedzieć osobie siedzącej po drugiej stronie ekranu. Cze, dozoba, narx, spox – to tylko niektóre z używanych dziś zwrotów. Cóż, profesorze Miodek.. słowa sukcesywnie tracą swą moc.

Jak będzie zatem wyglądać świat? Czy technika zaprowadzi nas tak wysoko, że na końcu będziemy tak nisko?

Jak dotąd filmy "Ja Robot" oraz "Sztuczna inteligencja" wyraźnie na to wskazują.

Już teraz dzieciaki wybierają elektronicznego pieska zamiast prawdziwego. Podobno mniej brudzi. Czytałam też, że w przyszłości wszczepią nam pod skórę mikrochipy, aby odciążyć pamięć od zbędnych liczb.

Cóż, rozwój ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. I choć, na dzień dzisiejszy konserwatysta raczej nie poda ręki futuryście, nie traćmy nadziei na pojednanie. Pomimo tego, że słowo “technika” ma dla niektórych wydźwięk pejoratywny, nie da się przed nim uciec. Recepta?

Biegnijmy więc razem z nim!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

JennY
  • JennY
  • 18.09.2006 01:53

Kasiu, poruszyłas bardzo istotny temat...Najważniejsze jest aby każdy podchodził do naszego ogromnie technicznego świata w zdrowy sposób! Nie zapominajmy, że o wiele przyjemniej jest np.pogadać z kumplem na ławce w parku niz wysyłać do niego tuzin smsów...o wiele lepiej jest pójść z dzieckiem na odpowiednie przedstawienie do teatru niż oglądać z nim walczące Pokemony...oczywiście całe to elektroniczne zamieszanie,w którym przyszło nam żyć stwarza wspaniałe możliwości rozwijające człowieka. Z przerażeniem jednak słucham mego 13-letniego kuzyna, który mówi do mnie: ''Już nie musisz pożyczać mi tej książki,co facia od polaka kazała z niej streszczenie napisać-wszystko z netu sobie pościągałem!"Zgadzam się z TiDżejem-możemy tylko obserwować jakie bedzie nowe pokolenie ludzkości.My mamy to szczęście, że widzimy jeszcze różnicę-dzieci niestety już nie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
TiDżej
  • TiDżej
  • 28.07.2006 15:50

Bardzo esejconalny i dający do myślenia artykuł. Aczkolwiek sądzę, iż stosunkowo mało osób pozwala sobie na "wyjście poza siebie" i spojrzenie na to wszystlo z innej perspektywy, takiej trochę zdrowszej, niż "od wewnątrz", "live". Aktualnie prężnie i dynamicznie zachodzą procesy, które pod pewnymi kątami uwsteczniają dzisiejszego człowieka, ale z drugiej strony czynią jego możliwości o wiele szerszymi, dzięki czemu coraz mniej osób "ogląda się wstecz". Liczą się możliwości, perspektywy... nie liczy się zatracenie, jeśli jesteśmy przyćmieni blaskiem bogactwa chociażby takiego Internetu. Przykładów mnożyć. W pewnym momencie pozostaną starsze osoby - ostatni konserwatyści, "ślad przeszłości", niestety ginący, bo wszystko przemija. Możemy obserwować, jaka będzie nowa ludzkość - ale pełną odpowiedzialność za to wszystko wezmą nasze dzieci. Uczmy ich więc mądrości, która nie przemija nigdy.


Z pozdrowieniami,
TiDżej, www.jestem.za-drzwiami.avx.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
mike101
  • mike101
  • 27.07.2006 20:33

Ciekawe, daje dużo do myślenia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.