Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6036 miejsce

Wirtuoz skrzypiec zamienił klasykę w rozrywkę

Dla wielu z nas muzyka klasyczna kojarzy się z długimi i czasami nudnymi utworami. Jest jednak muzyk, który traktuje muzykę klasyczną jak tworzywo. Skrzypek Andre Rieu utworzył Orkiestrę Johanna Straussa.

Okładka płyty Andre Rieu. / Fot. Magdalena Foltys50-letni holenderski muzyk od dziecka miał styczność z muzyką, szczególnie klasyczną. Ojciec Andre Rieu’a był dyrygentem. Młody Andre, zafascynowany muzyką orkiestrową, rozpoczął grę na skrzypcach w wieku 5 lat. Cała jego edukacja związana była z klasą skrzypiec. Kiedy rozpoczął koncerty, zobaczył żywą reakcję publiczności podczas gdy wykonywał walce. Postanowił więc zająć się głównie tym rodzajem utworów.

Na jego koncertach zdarzają się często sceny jak z filmów grozy. Chociaż muzyk gra głównie na skrzypcach Stradivariusa z 1667 roku, na scenie pojawiają się piły i młoty, na których wygrywane są fragmenty utworów. Publiczność jest zachwycona i bez wahania poddaje się zachętom Andre Rieu’a do wspólnego śpiewania i tańczenia.

Andre Rieu koncertuje na całym świecie. Jego muzyka popularna jest w krajach Europy, Ameryki Północnej i Japonii. Zna 7 języków. Mówi po angielsku, niderlandzku, francusku, niemiecku, włosku, hiszpańsku oraz w języku limburgijskim.

Zaczynał od 12 osobowej orkiestry, dzisiaj jego orkiestra liczy już ponad 40 osób. Zawsze nienagannie ubrani, zadbani muzycy, wykonujący klasyczne utwory Johana Strausa, utwory ludowe z różnych krajów oraz muzykę filmową. Tego nie da się wyobrazić i opisać, to trzeba zobaczyć i posłuchać na żywo. Jednak kalendarz koncertowy tego muzyka jest wypełniony po brzegi na dwa lata do przodu. Ceny biletów na jego koncerty wahają się od 50 do 100 euro, oczywiście od osoby. Jednak, gdy ktoś zobaczy i posłucha go wraz z orkiestrą, będzie wracał długo do tego jedynego w swoim rodzaju koncertu. Mimo niezbyt wielkiej reklamy i tak na koncert przychodzą liczni wielbiciele jego talentu.

Ma fanów na całym świecie wśród nich znajduje się m.in młoda, 15-letnia wiolonczelistka, Marta Kapica, która obecnie uczęszcza do Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Zabrzu. Opowiedziała mi o zafascynowaniu muzyką Andre Rieu’a.

Jak dowiedziałaś się o muzyce Andre Rieu’a?
– Mój dziadek jest też muzykiem, już emerytowanym. Dzięki temu znam różnych muzyków i gdy byłam z dziadkiem u jednego z nich, usłyszałam nagranie z koncertu, właśnie Andre, z Londynu. Kiedy usłyszałam i zobaczyłam, jak podchodzi do muzyki - traktuje to jak "zabawę" - po prostu się zakochałam. Oczywiście w muzyce.

To rzadkość, że tak młoda osoba słucha takiego rodzaju muzyki?
– Tak. Kiedyś, gdy zaczęłam chodzić do szkoły muzycznej, nie znałam innej muzyki poza muzyką klasyczną. Przekonanie młodych ludzi do tego typu muzyki jest trudne, bo jest to muzyka dla nich niezrozumiała i w pewnym stopniu ciężka.

Łatwo było ich przekonać?
– Nie. I wielu nie przekonałam, kilka osób może nie patrzy już na tę muzykę tak, jak wcześniej, bo wiedzą, że gdyby nie ta właśnie muzyka, nie było by tej teraz. To jest jak z operą, albo zakochasz się od razu, albo znienawidzisz na całe życie. W całej muzyce klasycznej są utwory, które się bardzo podobają i które łatwo wpadają w ucho, ale to tylko te tak zwane "perełki."

Andre Rieu był w Polsce na zaproszenie Jolanty Kwaśniewskiej.
Poniżej linki do zapisów twórczości Andre Rieu'a
Zorba
Zorba
Hava Nagila
Hava Nagila

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

o.p.
 • o.p.
 • 27.04.2012 22:22

Nie rozumiem skąd nagłe oburzenie odnośnie "naigrywania się z Polaków" przez Pana Rieu. Przecież cały świat się z nas śmieje. Nie on pierwszy i ostatni. Więksi ludzie od niego opowiadają żarty o naszym chlubnym narodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jakub Janikowski
 • Jakub Janikowski
 • 29.03.2012 16:38

http://www.bibula.com/?p=11911
moze to plotki?! czy ktoś zechciałby to skomentować?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jakub Janikowski
 • Jakub Janikowski
 • 29.03.2012 16:33

Bardzo lubię słuchać tego pana, ale też czytałam o naigrawaniu się z Polaków w PBS. Panie Rieu, to Pan taki wirtuoz, nie przystoi. Jestem oburzony.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
 • Jan Kowalski
 • 18.01.2012 12:52

Wszystkim zachwycającym sie tym panem przypominam ,ze ulubioną rozrywkę tego grajka jest opowiadanie dowcipów w których naśmiewa się Polaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Piątek
 • Tadeusz Piątek
 • 10.04.2011 22:15

Byłem na koncercie w Hannoverze w dniu 2011-02-05 To jest zupełnie inaczej niż na płytach. Polecam koncerty. Szkoda, że takiego koncertu nie było do tej pory w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jakub Wrzesień
 • Jakub Wrzesień
 • 31.01.2011 14:51

Tylko jedna uwaga - Andre Rieu w październiku 2010 r. skończył 61 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stani
 • Stani
 • 16.01.2011 00:39

Wlasnie wrocilismy z koncertu Rieu. Bylo wspaniale!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Wam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Muzyka łagodzi obyczaje, zwłaszcza ta klasyczna ( jak już kiedyś pisałam)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo zgrabnie napisane ; )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.