Facebook Google+ Twitter

Wirus HIV ratunkiem na choroby genetyczne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-06 15:06

Eksperymentalna terapia może okazać się ratunkiem dla wielu ludzi cierpiących na choroby genetyczne. Nową metodę z wykorzystaniem wirusów HIV i komórek macierzystych opracowali naukowcy z Francji, Niemiec i USA. Ich publikację zamieszcza dzisiejszy tygodnik ''Science''.

Naukowcy leczyli dwóch pacjentów cierpiących na adrenoleukodystrofię. Jest to rzadka choroba genetyczna, która polega na braku białka o nazwie ALD. To prowadzi do uszkodzeń włókien nerwowych w mózgu, a w konsekwencji niepełnosprawności psychicznej i fizycznej a w końcu śmierci.

Choroba stała się dość znana 17 lat temu po opowiadającym o niej filmie Olej Lorenza. Teraz, w trakcie eksperymentu lekarze pobrali od pacjentów ich własne komórki macierzyste i przy użyciu wirusów HIV zmodyfikowali je genetycznie, tak by mogły produkować białko ALD. Następnie wszczepili je chorym.

Dwa lata później we krwi pacjentów nadal wykrywano zdrowe białko ALD. Co więcej stan pacjentów poprawił się w stosunku do innych chorych. Wyniki eksperymentu trzeba jeszcze potwierdzić, ale zdaniem ekspertów dzięki terapiom tego typu w przyszłości będzie można pokonać wiele nieuleczalnych dziś schorzeń genetycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.