Facebook Google+ Twitter

Wirus Zachodniego Nilu roznosi się w Serbii. Są kolejne ofiary

Wirus Zachodniego Nilu, określany w medycynie jako Gorączka Zachodniego Nilu, jest groźną chorobą wirusową, z grupy gorączek krwotocznych, która występuje na kilku kontynentach. Teraz w Serbii zaczyna zbierać śmiertelne żniwo.

Wirusa Zachodniego Nilu roznoszą komary. Public domain / Fot. SalvadorjoWirus Zachodniego Nilu, określany przez medyków jako Gorączka Zachodniego Nilu, to choroba wirusowa z grupy gorączek krwotocznych, która występuje na kilku kontynentach. Wirus znany od 1937 roku, najpierw w Ugandzie, potem szerzej w postaci choroby u ludzi w Afryce, Azji i krajach Bliskiego Wschodu, a teraz także w Ameryce i Europie.

Ostatnio, według źródeł medycznych i mediów, dwie kolejne osoby zmarły w Serbii z powodu wirusa tej choroby. A wcześniej jedna. Natomiast liczba osób zarażonych w Serbii wzrosła z 20 do 35 – podaje serwis zachodniego.

Według informacji lokalnych władz sanitarnych, większość osób zarażonych nigdy nie podróżowała do krajów, gdzie wystąpiły przypadki zachorowań na wirusa Zachodniego Nilu. Przedstawicielka serbskiego Instytutu Zdrowia Publicznego zaapelowała do obywateli kraju, aby chronili się przed komarami, które roznoszą Wirusa Zachodniego Nilu, m.in. przez zaopatrzenie okien swoich domów w moskitiery.

Władze zaś poinformowały, że w przyszłym tygodniu podejmą walkę z komarami; samoloty będą opylać pestycydami miejsca występowania komarów. Minister zdrowia zapewniła obywateli, że nie ma niebezpieczeństwa epidemii.

Głównymi objawami wystąpienia choroby Wirusa Zachodniego Nilu są bóle głowy i mięśni, wysoka temperatura ciała i nudności. Zakażenie wirusem może prowadzić do zapalenia mózgu lub zapalenia opon mózgowych, a to z kolei prowadzi do paraliżu, śpiączki, a w końcu do śmierci. Wirus Zachodniego Nilu pojawił się w postaci choroby dwa lata temu w Turcji, Grecji, Rumunii i Rosji, gdzie nastąpiło w sumie kilkanaście przypadków ofiar śmiertelnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.