Facebook Google+ Twitter

Wiry magnetyczne i tęcze plazmowe na Słońcu

Nasza dzienna gwiazda zaznacza okresowo swoją większą bądź mniejszą aktywność zjawiskami na swojej powierzchni, w postaci plam, rozbłysków, promieniowania i innych zjawisk. Ich nasilenie miało miejsce na początku stycznia 2012 roku, co świetnie zarejestrował satelita NASA.

Powierzchnia Słońca wyglądała w ostatnim czasie jak gardziel krateru ogromnego wulkanu, w którym nieustannie bulgocze wrząca lawa. Zdjęcia "kipiącego" słońca sfotografował amerykański satelita NASA. Naukowcom przekazał wspaniały film i pojedyncze zdjęcia. Widać na nim bardzo czytelne obrazy powierzchni Słońca. Mają wygląd niesamowity. Niektóre przypominają ziemskie tornada, wielkie rozbłyski słoneczne, "wiry i strumienie plazmy, erupcje i wyrzucane przez Słońce strumienie cząstek" - pisze i demonstruje gazeta.pl.

Satelita, wystrzelonego w kosmos dwa lata temu, zarejestrował i udokumentował zjawiska na powierzchni Słońca, rozgrywające się w szczególnie wielkich rozmiarach w okresie pierwszych tygodni stycznia 2012 roku. Jak podają agencje - film opublikowany przez NASA trwa niecałą minutę, ale "faktycznie był nagrywany przez około 30 godzin". Jedno z ujęć filmu pokazuje zimniejszą, czyli ciemniejszą część plazmy, która "przesuwa się tam i z powrotem po powierzchni Słońca". A podobne do naszych na Ziemi, wiry tornad powstają – wyjaśnia gazeta.pl, gdy cząsteczki są przeciągane przez różne siły magnetyczne.

Na kolejnym zdjęciu, z 23 stycznia 2012, widać rozbłysk słoneczny i "towarzyszący mu koronalny wyrzut masy". To ta erupcja i wyrzucone przez nią strumienie protonów, spowodowały zawieszenie lotów i wytworzyły wspaniałą zorzę polarną, widzianą w wielu krajach świata, także w Polsce. Inne zdjęcie przedstawia niesamowite "pętle utworzone nad powierzchnią Słońca" po rozbłysku słonecznym. Każda z tych pętli jest tak duża, że ma wielkość kilku kul ziemskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.