Facebook Google+ Twitter

Wisła podmywa filary mostu Północnego. Czy opóźni się oddanie mostu?

Silny nurt Wisły podmywa filary mostu. Budowniczowie zastanawiają się jak umocnić konstrukcję, by nie dopuścić do katastrofy. Czy problem może opóźnić terminowe oddanie mostu Północnego?

 / Fot. Tadeusz Rudzki/GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, w wersji 1.2Rzeka w obrębie filarów mostu Północnego jest kilka metrów głębsza niż w planach budowy. Jest to spowodowane ubiegłoroczną falą powodziową. Pozostający jeszcze po powodzi silny nurt nadal obniża dno i podtapia filary.

Kiedy ruszała budowa mostu w 2009 r., przy filarach zostały utworzone konstrukcje spełniające rolę fundamentów. Na przełomie maja i czerwca 2010 r. prace przy budowie utrudniała fala powodziowa. Kiedy woda opadła stwierdzono, że głębokość rzeki wzrosła do 11 metrów.

Były już pierwsze próby zabezpieczenia dna rzeki przed podmyciem. W ubiegłym tygodniu na jej dno wysypano 400 metrów sześciennych kamienia hydrotechnicznego. Operacja jednak się nie powiodła, ponieważ nurt rzeki rozmył umocnienie.

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa - podpisz petycję do rządu

Do umocnienia dna Wisły proponowane są materace z faszyny, w kratę wykonaną z wierzby wsypywane są kamienie. Można używać kilku warstw, aby dno zostało uzupełnione i umocnione. Inną propozycją są specjalne bloki zatapiane w wodzie i wypełnione kamieniami. Wszystkie metody proponuje powołany ekspert z dziedziny budownictwa mostów – profesor Andrzej Jarominiak.

Wykonawca informuje, że mimo problemów z konstrukcją na dnie rzeki oddanie mostu nastąpi w obowiązującym terminie, czyli pod koniec 2011 r. - informuje źródło: TVN Warszawa.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.