Facebook Google+ Twitter

Wisła: Wiktor Juszczenko o kryzysie gazowym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-14 17:32

Prezydent Wiktor Juszczenko poinformował, że Ukraina bezwarunkowo oczekuje od Rosji dostarczenia zakontraktowanych przez kraje europejskie ilości gazu. Ukraiński przywódca przedstawił podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim w Wiśle swoje propozycje dla Rosji, Komisji Europejskiej i międzynarodowych obserwatorów, którzy mają nadzorować tranzyt.

Juszczenko powiedział, że jeśli istnieją jakieś problemy z przesyłem gazu technicznego, to jego kraj jest gotów przekazywać go bez opłat za tranzyt do krajów europejskich. Kijów zwrócił się także do Komisji Europejskiej z prośbą o zbadanie przyczyn kryzysu i ustosunkowanie się do rosyjskich oskarżeń, że Ukraina kradła gaz. Uznał on, że Moskwa powinna się zwrócić do trybunału arbitrażowego, który rozsądziłby ten spór. Przywódca Ukrainy wyraził przekonanie, że Kijów bez trudu udowodniłby swoją niewinność.

Zdaniem Juszczenki proponowana jego państwu przez Moskwę cena 450 dolarów za tysiąc metrów sześciennych surowca nie jest ceną rynkową. Podkreślił, że inne kraje, takie jak Niemcy i Czechy - mimo że leżą znacznie dalej od Rosji - płacą za gaz o wiele mniej. Właśnie dlatego Kijów nie może zaakceptować żądań Gazpromu - dodał prezydent. Uważa on także, że Rosja płaci za mało za tranzyt swojego gazu przez Ukrainę do krajów europejskich.

Juszczenko powiedział, że Ukraina nie ma dostępu do kurków z gazem przy sześciu punktach tranzytowych, gdyż wszystkie one znajdują się na terenie Rosji. Kijów ma tam tylko przedstawicieli, którzy formalnie zapisują dane na temat przesyłu gazu - podkreślił prezydent Ukrainy. Świadczy to jego zdaniem o tym, że to nie Ukraina jest odpowiedzialna za problemy z dostawami błękitnego paliwa dla Europy. Prezydent dodał, że obecnie Ukraina z własnych zapasów dostarcza gaz między innymi dla Mołdawi. Podkreślił, że dzieje się tak mimo braku jakichkolwiek formalnych zobowiązań, ponieważ Kijów czuje się solidarny ze swoimi partnerami.

Wiktor Juszczenko zapewnił, że zależy mu na obiektywnym i jasnym przedstawieniu opinii publicznej całej sytuacji. Dodał, że Ukraina w całości rozliczyła się z Rosją za zużyty gaz i nie ma wobec Moskwy żadnych zobowiązań. Prezydent Juszczenko zaznaczył także, że Kijów - wbrew temu, co mówi Rosja - nie ukradł ani jednego metra sześciennego gazu przesyłanego z Rosji i nie podejmowała żadnych działań, mających na celu wstrzymanie dostaw surowca do Europy. Ukraiński przywódca dodał, że jego kraj stara się w sposób odpowiedzialny wywiązywać ze swoich zobowiązań wobec partnerów.

Prezydent Lech Kaczyński uważa, że w ostatnim czasie doszło do informacyjnego zamieszania dotyczącego kryzysu gazowego. Podkreślił, że otrzymał od prezydenta naszych sąsiadów szczegółowe informacje na temat sytuacji związanej z kryzysem gazowym. Lech Kaczyński dodał, że w mediach pojawia się wiele sprzecznych doniesień, a poznanie prawdy leży zarówno w interesie Ukrainy, jak i Polski. Prezydent powiedział także, że Wiktor Juszczenko przedstawił mu koncepcję, która umożliwiłaby jak najszybsze wznowienie przesyłu gazu do Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.