Facebook Google+ Twitter

Wisława Szymborska odebrała Order Orła Białego

17 stycznia prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski przebywał z wizytą w Krakowie. Podczas wizyty prezydent uhonorował za wybitne zasługi twórców kultury.

Prezydent RP Bronisław Komorowski z Wiesławą Szymborską podczas uroczystości na Zamku Królewskim na Wawelu / Fot. Sławomir OstrowskiPierwszym punktem poniedziałkowej wizyty było spotkanie w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu z zasłużonymi twórcami kultury, którzy otrzymali odznaczenia państwowe.Prezydencka Para podczas zwiedzania kościoła Bernardynów poświęciła chwilę na cichą modlitwę / Fot. Sławomir Ostrowski

Spotkanie rozpoczęło się niemal z godzinnym poślizgiem - samolot prezydencki nie wylądował w Krakowie, z powodu mgły został przekierowany na lotnisko w Pyrzowicach (Katowice). Na szczęście, ani mgła nad Balicami, ani stan naszej autostrady Kraków – Katowice nie pokrzyżowały prezydenckich planów.

Jerzy Skolimowski odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski / Fot. Sławomir OstrowskiPodczas uroczystego spotkania na Wawelu najwyższym z przyznanych odznaczeń był Order Orła Białego, który otrzymała noblistka Wiesława Szymborska.

- Spotkała nas rzecz zdumiewająca, bo wszyscy tutaj zgromadzeni robimy to, co lubimy robić, i za to lubienie jeszcze dostajemy ordery – powiedziała poetka po otrzymaniu orderu.

Pozostali wyróżnieni otrzymali:

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski - Maja Komorowska, Jan Ostrowski i Andrzej Rottermund.

Krzyż Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - Wojciech Fangor, Janusz Gajos, Krystyna Janda odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski / Fot. Sławomir OstrowskiKrystyna Janda, Włodzimierz Nahorny, Anna Polony, Jerzy Trela, Teresa Żylis-Gara.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - Anda Rottenberg i Jerzy Skolimowski.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - Jan Jakub Kolski.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - Marcin Fabiański, Zdzisława Jakosz-Chojnacka, Grzegorz Kurzyński, Paweł Mykietynow, Roman Opałka, Zdzisław Pietrasik, Leon Tarasewicz i Krzysztof Wodiczko.
Jerzy Trela odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski / Fot. Sławomir Ostrowski
Złoty Krzyż Zasługi - Barbara Hollender.

Nie były to wszystkie osoby, którym w tym dniu przyznano odznaczenia, pozostali wyróżnieni to:Janusz Gajos odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski / Fot. Sławomir Ostrowski

Franciszek Pieczka - Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski,
Agnieszka Holland i Tomasz Stańko - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski,
Jackowi Bromskiemu, Agnieszce Odorowicz i Krzysztofowi Krauze - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Osoby te nie były jednak obecne na uroczystości i ordery zostaną im wręczone w późniejszym terminie.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z członkami Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, które odbyło się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po spotkaniu prezydencka para zwiedziła kościół Bernardynów i Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Obydwa obiekty zostały odrestaurowane przez SKOZK.

Wizytę zakończył uroczysty obiad wydany przez Prezydenta RP dla osób odznaczonych oraz zaproszonych gości w Sukiennicach.
Opuszczając Zamek Królewski na Wawelu Wiesława Szymborska znalazła chwilę by rozdać kilka autografów / Fot. Sławomir OstrowskiPrezydencka Para zwiedza kościół Bernardynów / Fot. Sławomir OstrowskiPrezydent RP Bronisław Komorowski zwiedza kościół Bernardynów / Fot. Sławomir OstrowskiPrezydencka Para w towarzystwie wszystkich uhonorował za wybitne zasługi twórców kultury / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Sławomir Ostrowski
  • Sławomir Ostrowski
  • 20.01.2011 22:37

Śledzę tę rozmowę i tak sobie myślę: Jakież to Polskie i jakie typowe. Jak nas w d..ę nie kopią, to tylko za łby się bierzemy. Czy naprawdę nie można inaczej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamie, to bardzo wyczerpująca odpowiedź

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Panie Robercie! Jan Kos i Gustlik Jeleń to postacie fikcyjne, po części.
Janusz Gajos i Franciszek Pieczka dostali odznaczenia za ich aktorstwo, wybitne, a nie za ich role. Dziwię się że Pan nie odróżnia aktora od jego roli. Zwykłym ludziom to się zdarza, ale > Dziennikarzowi<???
Wracając do wymienionych przez Pana postaci:1-sza Dywizja Pancerna im. Bohaterów Westerplatte (czyli: Pancerni) po zakończeniu wojny zajmowała się fizyczną eliminacją Podziemia Niepodległościowego w Polsce. Więc nie wiem na co mieliby dziś zasłużyć???

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek Rzęch
  • Jacek Rzęch
  • 19.01.2011 21:27

Prezydent Komorowski odznacza ludzi którzy będą głosować na jego drugą kadencję. a on i tak nie jest
autorytetem Polaków ,gdyż w wyborach prezydenckich na dwadzieścia siedem milionów uprawnionych
do głosowania Polaków, głosowało na niego niecałe osiem milionów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamie Malina, a berlingowscy żołnierze: Janek Kos i Gustlik Jeleń, to zasłużyli?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytałem jej wiersze i nie widzę innego powodu, jak jej miłość do Ojca Narodów itd., przyznania jej nobla. Herbert komunistów nie znosił i nagrody nie dostał. Polecam książkę tow. Broniarka o kulisach przyznawania Nagrody Nobla. Nie po raz pierwszy kierowano się sympatiami politycznymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakby nie było noblistka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stalinowska poetka, tow. Szymborska dostała znaczek orła białego. Też mi nius.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.