Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6937 miejsce

Wisława Szymborska – wielki talent, niezwykła osobowość

Noblistka, Wisława Szymborska, ceniona jest i czytana w 42 krajach świata – w tylu bowiem krajach została przetłumaczona i wydana jej poezja. W Europie, bodaj największą popularność ma we Włoszech i Szwecji, gdzie upowszechnili jej teksty wierni tłumacze i przyjaciele.

Poetka Szymborska, we wspomnieniach przyjaciół była osobą niezwykle skromną i nieśmiałą. Mówili, że zawsze była skromna. Kamery i flesze ją onieśmielały. Przez skromność i prostotę - zjednywała ludzi, zbliżała do siebie, zachęcała do poezji, którą rozchwytywali czytelnicy różnych pokoleń. Czytana przez tzw. zwykłych ludzi i literatów, przez artystów i inżynierów, nauczycieli akademickich i filozofów – dla każdego była w jakiś sposób dostępna. Znawcy poetki-noblistki podkreślają, że Szymborska osiągnęła to, co nie udało się poecie-nobliście Miłoszowi. Ona miała szerokie grono czytelników, on nie.

Młodzież – pisze gazeta.pl - bardzo szybko łapała z nią kontakt. Przede wszystkim przez charakter i ton jej poezji, który jest zarazem ciepły i pogodny, ale i porusza bardzo ważne dla człowieka sprawy. Wiersze Szymborskiej mają w sobie takie "coś dla wszystkich", ale także coś dla wybranych. Nawet tłumacze jej poezji przyznają, że wciąż ją odkrywają i poznają tę niezwykłą twórczość na nowo: "za sprawą subtelnych powiązań między wyrazami, opalizujących w rozmaite znaczenia, aluzje i odwołania". Bo noblistka Szymborska to poetka ambitna, wielokrotnie mobilizująca człowieka do intelektualnego podciągnięcia się, do wzlotu – akcentuje gazeta.pl.

A mimo wszystko, jej skromność zadziwia i budzi ogromny szacunek. Także i przez to, że gdy usłyszy słowo "skromna", natychmiast wyraża oburzenie. Była, bowiem zdania, że skromność to zwykła oczywistość, a nie cnota. Młodzież rzekłaby – to "normalka". Ale chroniła swoją prywatność. Wielu ludziom, znajomym i nieznajomym, bardzo wiele dawała. Ale zwłaszcza dużych skupisk – unikała. Bo zjedliby ją, gdyby pojawiała się zbyt często. Chętnie zaś otaczała się wąskim gronem znajomych i nie przepadała za rozgłosem, za mediami. Dawała temu najlepszy dowód po otrzymaniu literackiego Nobla. Najpierw złapała się za głowę ze zdziwienia, na wieść, co się stało. Potem przez dłuższy czas pozostawała w stanie ucieczki przed mediami. Uważała, że w związku z jej Noblem, stała się "wielka tragedia".

Felietonista "Tygodnika Powszechnego", biograf księdza Tischnera, Wojciech Bonowicz przekonuje: Nie stawiajmy pomników Wisławie Szymborskiej, czytajmy jej poezję. A jej poezja to prostota ukryta w filozofii. To natura z zatopioną w niej głębią. W wierszu "Sto pociech" kpi z człowieka, który szuka szczęścia i wyraża kpinę z wieczności: "Zachciało mu się szczęścia (…), zachciało mu się wieczności, patrzcie go! (...)" Nie unikała też tematu śmierci. "Umrzeć - tego nie robi się kotu" – napisała w jednym z wierszy. Ze śmierci drwiła, bo zawsze przychodzi nie w porę - "zawsze o tę chwilę przybywa spóźniona". Czasem "na próżno szarpie klamką niewidzialnych drzwi", i "nie zna się na żartach".

W jednym z ostatnich wywiadów, w wyborcza.pl Wisława Szymborska snuje rozważania nad tym dokąd dziś zmierza świat. Czasem, przyznaje – ma poczucie zwątpienia, czy świat będzie istniał. I odpowiada: "pewnie będzie istniał... " "Tyle że nie wiadomo, czy w takiej postaci, w jakiej go sobie wymarzyliśmy. Nie wiem, co będzie. Boję się jakichś wojen... fundamentalnych. Fundamentalizmów - islamu choćby. To w XXI wieku może być straszny problem, jakiś wielki porachunek. To się zbliża. Jedyne, co można zrobić, to o tym myśleć. Ale nie zawsze. W przerwach w myśleniu robić to, co się umie. Co więcej można dodać".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tom Srom
  • Tom Srom
  • 10.02.2012 10:16

"Patriotka" Szymborska - http://www.naszawitryna.pl/jedwabne_782.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
m
  • m
  • 08.02.2012 10:01

Poetka ceniona w 42 krajach. Super. W Polskiej Bibliotece Internetowej nie ma ani jednej pozycji Pani Wisławy. Moim zdaniem to jest skandal ! pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.