Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3394 miejsce

Wiślica. Nie ma kina, nie ma domu kultury. Są Wiśliczanie

Współautorzy: Barbara Podgórska

Od kolędników do uznanego zespołu pieśni i tańca. W kilku słowach można zawrzeć historię „Wiśliczan” z Wiślicy. Ludowej kapeli i grupy taneczno-śpiewaczej, której sława dawno przekroczyła opłotki regionu. Niebawem wystąpią w Norwegii.

Jadwiga Krzak / Fot. Barbara PodgórskaMuzyką, śpiewem i tańcem dają wyraz uczuciom do swojej małej ojczyny, Wiślicy. Zaczynali od kilkuosobowej grupki kolędniczej. Dziś Zespół Pieśni i Tańca "Wiśliczanie" skupia 25 osób. A pomagają mu istnieć i działać: Jadwiga Krzak, Alina Szostak, Maria i Grzegorz Kamieńscy.

- To są autentyczni ludzie, ciężko pracujący na roli, lub wiążący koniec z końcem ze skromnych rent albo emerytur – opowiada Michał Imosa, znany ponidzki animator kultury. Trzeba podziwiać to, jak bardzo im się chce i jak pięknie potrafią kultywować lokalne tradycje. Lokalne, zatem najcenniejsze.

Kronika / Fot. Barbara PodgórskaW kronice zespołu, którą zaprezentowała nam pani Alina Szostak wiele miejsca zajmują dyplomy, listy gratulacyjne, wycinki prasowe, zdjęcia, zapisy dokumentujące niebywałą aktywność i odnoszone sukcesy. na skale gminy, regionu, województwa. promowali swoją gminę podczas „Karnawału Góralskiego” w Bukowinie Tatrzańskiej i na Międzywojewodzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych. Byli laureatami Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Obrzędowych w Tarnogrodzie. Tradycyjnie uczestniczą w spektaklach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 / Fot. Barbara PodgórskaKolędowaniu, czyli własnym korzeniom, pozostają stale wierni. W tegorocznym Wojewódzkim Przeglądzie Grup Kolędniczych zajęli pierwszą lokatę. Otrzymana nagrodę, wspaniałomyślnie przeznaczyli na rzecz chorych dzieci. Widowisko „Kolędnicy Ponidzia” pokazywali także w Chrobrzu i w klasztorze na Karczówce. Popisy Króla Heroda, diabla, anioła, Żyda, Marszalka, Turka, Lajkonika, Kozy, Dziada i budzącej grozę Śmierci wywołują zawsze szczere uznanie oglądających. No i te barwne, krakowskie stroje ludowe chóru, taneczników i orkiestrantów. W swoim repertuarze mają też inne widowiska: Pieczenie chleba, Wiejskie  / Fot. Barbara Podgórskaweselisko. Występują z nimi podczas Święta Plemienia Wiślan oraz Wiślickich Dożynek.

Sensem i jedynym celem naszego istnienia jest dążenie do zachowania rodzimych obrzędów i obyczajów – twierdzi Jadwiga Krzak. Niejako przy okazji integrujemy się sami i integrujemy miejscową społeczność. W gminie złożonej z 20 sołectw nie ma domu kultury, nie ma kina. Ale jest prawdziwa kultura. Są „Wiśliczanie”!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.