Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5822 miejsce

Wit Stwosz we włocławskiej katedrze

Wydaje się, że najsłynniejszym zabytkiem mieszącym się w 600-letniej włocławskiej katedrze jest nagrobek wykonany przez Wita Stwosza dla zmarłego 7 marca 1494 biskupa włocławskiego Piotra z Bnina.

Katedra we Włocławku, widok od zachodu. / Fot. Leszek LubickiNagrobek ten uważany jest za pierwsze wybitne działo sztuki renesansu w Polsce. Znajduje się obecnie przy ścianie wschodniej kaplicy św. Józefa włocławskiej katedry. Normalnie, na co dzień, kaplica ta jest zamknięta dla zwiedzających, ale po wrzucenia 1 zł. automat zapala światło i całkiem przyzwoicie można dzieło Wita Stwosza obejrzeć przez kraty.

Sarkofag ten to tumba przyścienna. Najprościej pojęcie tumby określa się jako gotycki lub renesansowy grobowiec wykonany w kształcie skrzyni ozdobionej płaskorzeźbami. Tumba Piotra z Bnina wykonana jest z czerwonego "marmuru królewskiego", bardzo cennego drzewiej materiału.

Biskup Piotr z Bnina wcześniej jeszcze był biskupem przemyskim, a na biskupa włocławskiego został polecony kapitule katedralnej przez króla Kazimierza Jagiellończyka, którego był także sekretarzem. We Włocławku pozostał aż do swojej śmierci.Tumba znajduje się w kaplicy św. Józefa. / Fot. Leszek Lubicki

Przyjmuje się powszechnie, że fundatorem nagrobka był przyjaciel biskupa Piotra z Bnina, wybitny włoski humanista, znany pod przydomkiem Kallimach. Był on także miłośnikiem starorzymskich tradycji i być może właśnie dlatego taki, naziemny, zamknięty sarkofag.

Długość tumby u podstawy wynosi ok. 216,5 cm, szerokość 70 cm, wysokość od frontu osiąga w najwyższym punkcie 73,5 cm, a przy ścianie 132 cm. / Fot. Leszek LubickiGłównym elementem nagrobka jest płyta wierzchnia przedstawiająca postać biskupa. Natomiast na płycie czołowej znajduje się napis dedykacyjny: PETRO DE BNINO VLADISLAVIENSI PONTIFIA RELIGIOSO ET SAPIENTI POSITUM PROCURATIONE CALLIMACHI EXPE[R]IE[N]TIS AMICI CONCORDISSIMI ANNO M°CCCCLXXXXIII (Piotrowi z Bnina, biskupowi włocławskiemu, pobożnemu i mądremu, wzniesiono z fundacji Kallimacha niestrudzenie doświadczającego, przyjaciela najbardziej oddanego, roku 1493). Jeżeli dokładnie przyjrzymy się dacie w inskrypcji oraz dacie śmierci Piotra z Bnina, to jasno widać, że Kallimach ufundował nagrobek jeszcze za życia biskupa.

Podziemia bazyliki katedralnej w Sandomierzu otwarte dla zwiedzających

Choć nie ma dotychczas stuprocentowej pewności, to naukowcy są obecnie zgodni, że nagrobek ten jest dziełem mistrza Wita Stwosza. Aczkolwiek jest jeszcze wiele innych, nie odkrytych zagadek związanych z tym działem. Najważniejsza to chyba ta, że nie ma na tumbie gmerka (sygnatury) Wita Stwosza. Zastanawia to tym bardziej, że na pozostałych dwóch podobnych nagrobkach znajdujących się w Gnieźnie i Krakowie, zawsze mistrz Stwosz sygnaturę pozostawiał. Ale chyba to dobrze, że większość wytworów przeszłości jeszcze do tej pory kryje w sobie tajemnice.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Klaudia Dąbrowska
  • Klaudia Dąbrowska
  • 07.02.2012 15:46

Byłam widziałam cudo ! Mieszkam nie daleko więc w każdej chwil mogę się przyjechać podziwiać :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam bardzo. Obiecuję poprawę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Literówka, Pani Judyto, to moje drugie imię. Wyznaję zasadę, że przed publikacją powinno się materiał dać komuś do przeczytania, bo trudno się widzi własne błędy. Ale teraz nie miałem komu.
Pani Krystyno, właśnie, proszę nam nie mylić Włocławka z Wrocławiem. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krystyno we WŁOCŁAWKU :) Proszę tych dwóch miejscowości nie mylić, gdyż my - włocławianie, strasznie tego nie lubimy

Panie Leszku zgrabny artykuł, aczkolwiek wkradła się literówka, za promowanie włocławskiej katedry dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiem już, gdzie się wzbiorę, będąc we Wrocławiu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.