Facebook Google+ Twitter

Witaj szkoło!

Dla 4,6 miliona uczniów i ponad 666 tys. nauczycieli rozpoczyna się rok szkolny 2013/2014. Dla 360 tys. uczniów zaczynających naukę w I klasach szkół podstawowych po raz pierwszy zabrzmi dzwonek.

Według MEN, liczba uczniów we wszystkich typach szkół będzie o około 45 tys. mniejsza niż w roku ubiegłym. Prawie 60 tys. sześciolatków rozpocznie edukację w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

Nowy rok szkolny niesie ze sobą duże zmiany

Według nowej ustawy Sejmu rodzice zapłacą mniej za przedszkole. Od 1 września każda dodatkowa godzina opieki przedszkolnej wyniesie nie więcej niż 1 złoty. Samorządy dostaną na ten cel dotacje w kwocie 414 zł. na jedno dziecko w wieku 2,5 - 6 lat, w okresie wrzesień-grudzień 2013 r. W 2014 r. kwota wzrośnie do 1242 zł na każde dziecko.
Ostatni raz rodzice zadecydują, czy sześciolatek pójdzie do szkoły. Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty wszystkie dzieci urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. pójdą w wieku sześciu lat obowiązkowo do szkoły 1 września 2014 r. wraz z siedmiolatkami urodzonymi w 2007 r. Dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r., czyli od 1 lipca do 31 grudnia, pójdą obowiązkowo do szkoły od 1 września 2015 r. wraz z wszystkimi dziećmi sześcioletnimi urodzonymi w 2009 r.

Reformą zostały objęte również szkoły ponadgimnazjalne. Od II klas szkół ponadgimnazjalnych uczniowie będą uczyć się niektórych, wybranych przez siebie przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Do wyboru mieli: język polski, matematykę, języki obce, historię, geografię, fizykę, chemię, wiedzę o społeczeństwie, informatykę, historię sztuki, historię muzyki, język łaciński i kulturę antyczną oraz filozofię. Jeśli uczeń nie wybierze zajęć rozszerzonych z geografii, biologii, fizyki czy chemii, w jego planie nauczania pojawi się przyroda, w zamian za historię będzie uczył się na przedmiocie historia i społeczeństwo. Obowiązkowe zajęcia będą z j. polskiego, matematyki, języków obcych i wychowania fizycznego.
Zmiany te znajdą swoje odzwierciedlenie w egzaminie maturalnym, przeprowadzanym od 2015 r. według nowych zasad. Maturzyści będą musieli obowiązkowo zdawać wybrany przez siebie przedmiot. Nie będzie też podziału na poziomy podstawowy i rozszerzony. W zamian będzie obowiązywał jeden poziom, odpowiednik rozszerzonego.

W nowym roku szkolnym 2013/2014 na każdego ucznia będzie przypadał jeden komputer na lekcjach informatyki. Od września 2014 r. mają być dostępne dla uczniów klasy IV szkoły podstawowej, klas I gimnazjum oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych e-podręczniki. Do czerwca 2015 r. uczniowie będą mogli korzystać z e-podręczników do 14 różnych przedmiotów.

Po raz pierwszy od kilku lat nauczyciele zostaną bez podwyżek wynagrodzeń.

Albert Camus pisał „szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje”.

Zatem wyzwaniem dla szkół jest przygotowanie uczniów do życia w świecie, który jeszcze nie istnieje, w świecie opartym o nowe technologie, nową wiedzę. Dotychczasowe umiejętności, które wystarczały ludziom kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, dziś nie sprawdzają się. Z pomocą idzie Unia Europejska, która dzięki nowym projektom przekonuje licealistów do matematyki, fizyki i przedsiębiorczości. Ale to przed nauczycielami stoi największe wyzwanie, aby potrafili ukierunkować uczniów na odpowiednią ścieżkę, która pozwoli im w przyszłości dokonać w pełni świadomego wyboru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.