Facebook Google+ Twitter

Witalij Kliczko znokautuje Janukowycza?

Bokser z doktoratem, opozycyjny polityk oraz żywy symbol niepodległej Ukrainy - Witalij Kliczko. Czy zostanie prezydentem?

Witalij Kliczko / Fot. EPA/FILIP SINGERTwarzą ukraińskiej opozycji jest niewątpliwie Witalij Kliczko. Mistrz bokserskiej wagi ciężkiej w kwietniu 2010 roku założył partię Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform (UDAR). Jednak nie był to polityczny debiut Witalija. Bowiem w 2006 i 2008 roku bez powodzenia kandydował na mera Kijowa. Warto podkreślić, że do zwycięstwa zabrakło niewiele.

Bokser opowiada się za integracją z Unią Europejską i ściślejszą współpracą z NATO. Kliczko jest zwolennikiem reform wewnątrz swojego kraju m.in. chce zlikwidować korupcję oraz obniżyć podatki. Walczy również o uwolnienie Julii Tymoszenko - byłej premier.

W ostatnich dniach Witalij Kliczko mocno angażuje się w antyrządowe protesty. Większość czasu spędza na kijowskim Majdanie, gdzie wygłasza płomienne przemówienia do rodaków. Mistrz świata był obecny nawet w trakcie starć demonstrantów z milicją i oddziałami specjalnymi.

Według najnowszych sondaży 42-letni Kliczko cieszy się coraz większym poparciem Ukraińców. Urzędujący Janukowycz zdaje sobie sprawę z tego, iż ma poważnego przeciwnika. Kolejne wybory prezydenckie odbędą się w 2015 roku. W związku z tym autorytarny przywódca Ukrainy zaostrzył prawo związane z kandydowaniem na stanowisko prezydenta. Najnowsze przepisy zabraniają kandydowania osobom, które płaciły podatki oraz mieszkały poza granicami Ukrainy na 10 lat przed wyborami. Jak wiadomo, starszy z braci Kliczko przez wiele lat mieszkał w Niemczech. Na dodatek posiada podwójne obywatelstwo.

Bokser, który zdobył w tej dyscyplinie wszystko, obronił doktorat z filozofii i jest świetnym biznesmenem, zapowiada, że mimo wszelkich przeciwności będzie walczyć o prezydenturę w 2015 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wszystko zależy czy ludzie mu zaufają na tyle aby obalić Janukowycza. ? Putin splata Ukrainę , że z tego może być niezły jazgot wewnętrzny , i co wtedy U E odpadnie od Ukrainy na dłuższy okres . ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aha...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.