Facebook Google+ Twitter

Witkacego wstrząsanie Słupskiem

Przez trzy dni i noce w Słupsku królował Witkacy. Pretekstem była 70. rocznica jego śmierci. Międzynarodowa sesja naukowa, spektakle teatralne, działania artystyczne inspirowane Witkacym, nadanie jego imienia Nowemu Teatrowi, premiera...

Inauguracja konferencji / Fot. Ryszard K. Hetnarowicz17 września. Godz. 10. W Sali Rycerskiej słupskiego Zamku Książąt Pomorskich zainaugurowana zostaje międzynarodowa konferencja naukowa "Witkacy: bliski czy daleki?", nad którą opiekę naukową objął prof. Janusz Degler. Powitania, życzenia, kwiaty... Swój udział w niej awizują naukowcy i badacze z Polski, Niemiec, Holandii, Włoch i Japonii. Już pierwszy referat Józefa Tarnawskiego o różnych obliczach twórczości ojca i syna, poszukujących odpowiedzi na pytanie co i jak tworzyć, wprowadził w klimat wielotorowej i gorącej dyskusji.

- To charakterystyczne dla tych sesji! - podkreślił Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, organizatora konferencji. - Nigdy nie były jedynie suchym odczytywaniem referatów. W miarę upływu czasu atmosfera dyskusji wyraźnie się zagęszcza a ich trwanie w czasie przeciąga do późnych godzin nocnych.

Czas na Witacego pod strzechami / Fot. Ryszard K. HetnarowiczGodz. 16. Ponownie Muzeum Pomorza Środkowego. Przed kolejną rundą odczytów i dyskusji o witkacjanach uroczyście otwarty zostaje XII Ogólnopolskiego Konkurs Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacy pod strzechy". Pół godziny później naukowcy i słuchacze pozostają ze swoimi problemami a entuzjaści czystej formy przenoszą się do Teatru Rondo.

Godz. 17.15. Teatr Rondo. "Słudzy lorda Szambelana" juwenilijnym aktem twórczym zapełniają konkursową widownię, by za chwilę inni uczestnicy "Witkacego pod strzechami" mogli wyciągnąć ją na teatralne przedpokoje i korytarze. I tak już będzie przez dwa dni. Dopóki 15 uczestnikom (zespołowym i indywidualnym) nie wyczerpie się inwencja. - W ramach tego konkursu można prezentować różne działania artystyczne - mówi Jolanta Krawczykiewicz, szefowa Ośrodka Teatralnego Rondo. - Nie ma ograniczeń formy, dziedziny sztuki ani treści. Jest tylko jeden wymóg: inspiracja musi być Witkacy lub jego dzieła!

Janusz Degler i Lech Sokół podczas dyskusji o książce tego pierwszego / Fot. Ryszard K. HetnarowiczGodz. 20.30. Zapełnia się zamkowa Sala Rycerska. Z kilkunastominutowym opóźnieniem zaczyna się pokaz kompozycji video Stefana Okołowicza zatytułowanych „Twarzowzorca duszowy”, „Duszotwarzowzory” i „Gębowzory”. Na ekranie fotografie Witkacego (z nim i jego bliskimi) pogrupowane biograficznie i tematycznie odsłaniają kolejne twarze twórcy aż do bełkotliwego monologu min w garniturze czarnym i białym. - Nie zachował się żaden film z Witkacym. Może z tej sekwencji min ktoś, potrafiący czytać z ruchu warg, ułoży kiedyś jego wypowiedź? - w witkacowskim stylu zastanawiał się autor pokazu.

Godz. 21.30. Lech Sokół wszczyna dyskusję z Januszem Deglerem, autorem ciepłych jeszcze szkiców do biografii, zatytułowanych "Witkacego portret wielokrotny", o tymże dziele. Włączają się w nią inni i okazuje się, że wychodzi z tego arcyciekawa promocja nowego wydawnictwa.

Godz. 22.37. Dyskusja trwa na korytarzach zamkowych a później przenosi się do pomieszczeń hotelowych. Zamknięta dla słuchaczy!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.09.2009 15:02

Witam Panie Ryszardzie:) z linkowałam i jestem :)
"Pretekstem była 70. rocznica..."

Z zainteresowanie przeczytałam artykuł, szkoda że do Słupska troszkę tych kilometrów jest:( Gdyby bliżej było to bym przyjechała:) szkoda też że Zakopane "nie pamięta" tak jak o Witkacym pamięta Słupska.

Najbardziej to mi z tego programu rocznicowego jednak szkoda że mnie "płaszczyzna teatralna" ominęła. Oglądam kolejne spektakle Teatru Witkacego w Zakopanym, ale pod kierunkiem Andrzeja Dziuka one w większości zdaja się być do siebie podobne, z pewnością niezłe ale podobne:(

Linki do artykułu przesłałam do zakopiańskich mediów niech wiedza "jak można"!
...i jeszcze dyskusji "o Witkacym" to mi szkoda, z chęcią bym pouczestniczyła, to spotkanie z pewnością było wyjątkowe:)

Pozdrawiam Serdecznie
cioteczna wnuczka "młodej nauczycielki w berecie"S.W

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.09.2009 12:17

Ryszardzie, czytam Cię z wielkim zainteresowaniem. Doprawdy, trudno komentować tak wspaniale podane informacje na 5+ Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałem z dużym zainteresowaniem. Pozwoliłem sobie przesłać linki do Pańskich tekstów tacie. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.