Facebook Google+ Twitter

Witkacy, Wodiczko i fotografia czeska w Bunkrze Sztuki

W Krakowie trwa Miesiąc Fotografii. W ramach festiwalu w krakowskim Bunkrze Sztuki odbyły się dziś trzy wernisaże fotografii: Witkacego, Wodiczki i czeskiej.

Ekspozycja pt. "Psychoholizm" poświęcona jest Witkacemu i powstała z okazji 70-lecia śmierci autora. Składa się na nią zbiór ponad stu portretów i autoportretów z lat 1910-1938 wybranych pod kątem wyrazistości psychologicznej. Oprócz fotografii oglądać możemy także trzy multimedialne projekcje. Zdjęcia pochodzą z prywatnych kolekcji kuratora wystawy Stefana Autoportrety Witkacego / Fot. K.JędrasOkołowicza i pani Ewy Frańczak. Na potrzeby współczesnego odbiorcy zostały zunifikowane. Zestawienie ze sobą portretów i autoportretów Stanisława Ignacego Witkiewicza pozwala na dostrzeżenie różnic pomiędzy tajemniczymi, milczącymi i dyskretnymi portretami i pełnymi ekshibicjonizmu i demonizmu autoportretami. Jak mówi kurator Maria Anna Potocka: - Mimo że Witkacy umarł 70 lat temu jego fotografie są Portrety Witkacego / Fot. K.Jędrasnadal nowoczesne i znajdują się w żywym obrocie sztuki.

Wystawa będzie czynna do 14 czerwca; można ją oglądać we wtorki, środy oraz od piątku do niedzieli w godzinach 11.00–18.00 oraz w czwartki od 11.00 do 20.00.

Wodiczko-autoportret z lustrem / Fot. K.JędrasDrugą z otwartych wczoraj wystaw jest ekspozycja pt. "Autoportret 2". Obejmuje ona rekonstrukcje trzech autoportretów Krzysztofa Wodiczki z początku lat 70. Są to prace mało znane, częściowo tylko zachowane i pokazywane dotychczas tylko dwa razy. Prace mają duże znaczenie historyczne, gdyż pokazują ewolucje autora. Centralną częścią ekspozycji jest instalacja, przedstawiająca dwustronne zdjęcie autora, pochylającego się nad swoim Autoportret podwójny- Wodiczko / Fot. K.Jędraslustrzanym odbiciem. Jest to czytelna parafraza sytuacji narcystycznego zapatrzenia się w siebie artysty. Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Profile, kuratorem jest Bożena Czubak. Ekspozycja będzie otwarta do 7 czerwca, w godzinach takich samych jak poprzednia wystawa.

Ostatni wernisaż dotyczył czeskiej fotografii. W jej ramach prezentowane są zdjęcia takich artystów jak Václav Stratil, Jirí Kovanda, Lukas Jasansky i Martin Polak, Markéta Othová, Jan Mancuska, Fotografia czeska / Fot. K.JędrasZbynek Baladrán i Willi Najvar i Michal Pechoucek. Szczególnie ciekawa jest różnorodność użytych tu środków i form wyrazu: od czarno-białej fotografii dokumentalnej, przez fotografię archiwalną, instalacje i pokazy slajdów, aż po użycie form wideo. Prace łączy problematyka sekwencyjności i seryjności. Kuratorem wystawy jest Karel Cisar. Można ją podziwiać do 7 czerwca (w godzinach jak wyżej).Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.05.2009 06:48

Super impreza. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.