Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Witkacy, Wodiczko i fotografia czeska w Bunkrze Sztuki

karolina_jedras
karolina_jedras
Autoportrety Witkacego
Autoportrety Witkacego
W Krakowie trwa Miesiąc Fotografii. W ramach festiwalu w krakowskim Bunkrze Sztuki odbyły się dziś trzy wernisaże fotografii: Witkacego, Wodiczki i czeskiej.

Ekspozycja pt. "Psychoholizm" poświęcona jest Witkacemu i powstała z okazji 70-lecia śmierci autora. Składa się na nią zbiór ponad stu portretów i autoportretów z lat 1910-1938 wybranych pod kątem wyrazistości psychologicznej. Oprócz fotografii oglądać możemy także trzy multimedialne projekcje. Zdjęcia pochodzą z prywatnych kolekcji kuratora wystawy Stefana Okołowicza i pani Ewy Frańczak. Na potrzeby współczesnego odbiorcy zostały zunifikowane. Zestawienie ze sobą portretów i autoportretów Stanisława Ignacego Witkiewicza pozwala na dostrzeżenie różnic pomiędzy tajemniczymi, milczącymi i dyskretnymi portretami i pełnymi ekshibicjonizmu i demonizmu autoportretami. Jak mówi kurator Maria Anna Potocka: - Mimo że Witkacy umarł 70 lat temu jego fotografie są nadal nowoczesne i znajdują się w żywym obrocie sztuki.

Wystawa będzie czynna do 14 czerwca; można ją oglądać we wtorki, środy oraz od piątku do niedzieli w godzinach 11.00–18.00 oraz w czwartki od 11.00 do 20.00.

Drugą z otwartych wczoraj wystaw jest ekspozycja pt. "Autoportret 2". Obejmuje ona rekonstrukcje trzech autoportretów Krzysztofa Wodiczki z początku lat 70. Są to prace mało znane, częściowo tylko zachowane i pokazywane dotychczas tylko dwa razy. Prace mają duże znaczenie historyczne, gdyż pokazują ewolucje autora. Centralną częścią ekspozycji jest instalacja, przedstawiająca dwustronne zdjęcie autora, pochylającego się nad swoim lustrzanym odbiciem. Jest to czytelna parafraza sytuacji narcystycznego zapatrzenia się w siebie artysty. Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Profile, kuratorem jest Bożena Czubak. Ekspozycja będzie otwarta do 7 czerwca, w godzinach takich samych jak poprzednia wystawa.

Ostatni wernisaż dotyczył czeskiej fotografii. W jej ramach prezentowane są zdjęcia takich artystów jak Václav Stratil, Jirí Kovanda, Lukas Jasansky i Martin Polak, Markéta Othová, Jan Mancuska, Zbynek Baladrán i Willi Najvar i Michal Pechoucek. Szczególnie ciekawa jest różnorodność użytych tu środków i form wyrazu: od czarno-białej fotografii dokumentalnej, przez fotografię archiwalną, instalacje i pokazy slajdów, aż po użycie form wideo. Prace łączy problematyka sekwencyjności i seryjności. Kuratorem wystawy jest Karel Cisar. Można ją podziwiać do 7 czerwca (w godzinach jak wyżej).

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto