Facebook Google+ Twitter

Witold Gruca nie żyje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-12 21:16

W Domu Aktora Weterana w Skolimowie zmarł wczoraj Witold Gruca, wybitny polski tancerz. Miał 82 lata.

Witold Gruca uczył się tańca w latach czterdziestych w prywatnych szkołach tańca w Krakowie oraz Studiu Dramatycznym przy Teatrze Starym.

W 1948 roku został zaangażowany jako tancerz w Operze we Wrocławiu, a rok później został solistą sceny poznańskiej. Początek lat 50. to przyjazd do Warszawy, gdzie Gruca tańczył w Operze Warszawskiej.

W latach 1956-1961 Witold Gruca występował w kraju i za granicą w duecie z Barbarą Bittnerówną, a od 1961 roku był ponownie solistą opery warszawskiej, a następnie Teatru Wielkiego w Warszawie.

Do jego najważniejszych ról baletowych należą Szatan w „Nocy Walpurgi", Sancho Pansa w "Don Kichocie" czy tytułowa rola w "Dyl Sowizdrzale". Tańczył też jako Błazen w „Jeziorze łabędzim" oraz jako Wdowa Simone w „Córce źle strzeżonej".

Witold Gruca tworzył widowiska baletowe, współpracował przy realizacji przedstawień operowych, dramatycznych, operetkowych, estradowych, filmów i programów telewizyjnych. Był laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Vercelli we Włoszech oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia. W 1983 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
W ostatnich latach mieszkał w Domu Aktora Weterana w Skolimowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.