Facebook Google+ Twitter

Witold Kulesza odchodzi z IPN

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-10-11 08:13

Prof. Witold Kulesza, wiceprezes i szef pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej, prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu zostanie zdymisjonowany przez premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Fot. Dziennik ŁódzkiWniosek o dymisję prof. Kuleszy złożyli Janusz Kurtyka, prezes IPN, i Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

- To prawda, że odchodzę z IPN, ale na razie nie chcę wypowiadać się na ten temat - powiedział nam wczoraj prof. Kulesza.

Z wcześniejszych wypowiedzi członków kolegium IPN i prezesa Kurtyki wiadomo, że mieli oni zastrzeżenia do pracy pionu śledczego instytutu, którym kieruje prof. Kulesza. Zarzucali mu m.in. skoncentrowanie się na zbrodniach z lat 40. i 50. oraz zbyt małe zaangażowanie w sprawy związane z prześladowaniem opozycji w latach 70. i 80. Były też uwagi co do celowości podejmowania niektórych śledztw, jak np. dotyczącego stanu wojennego.

Prof. Witold Kulesza został wiceprezesem IPN w 2000 roku na wniosek prof. Leona Kieresa, ówczesnego prezesa instytutu, i Lecha Kaczyńskiego, wówczas ministra sprawiedliwości. Szef pionu śledczego IPN zainicjował wiele znaczących śledztw, m.in. w sprawie zbrodni w Jedwabnem i zbrodni katyńskiej. W 2004 roku otrzymał nagrodę im. Edwarda J. Wendego za konsekwencję w wyjaśnianiu sprawy katyńskiej, a także wytrwałe dążenie do egzekwowania odpowiedzialności sędziów i prokuratorów, którzy sprzeniewierzyli się standardom zawodowym. Jego działalność ceniona jest za granicą, szczególnie w Niemczech.

Witold Kulesza, który nadal jest kierownikiem Zakładu Prawa Karnego Materialnego na Uniwersytecie Łódzkim, nie chciał wczoraj mówić o swoich dalszych planach zawodowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.