Facebook Google+ Twitter

Witold Pyrkosz - człowiek o stu twarzach

1 stycznia dla wielu z nas jest pierwszym dniem nowego 2008 roku. Dla Witolda Pyrkosza to także dzień 81 urodzin. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie należy do grona najwybitniejszych polskich aktorów.

Witold Pyrkosz( w środku) podczas ubiegłorocznego koncertu walentynkowego w gdańskiej telewizji. / Fot. Robert Kwiatek/Dziennik BałtyckiUrodził się we Lwowie, choć wiele źródeł, jako miejsce urodzin podaje Krasnystaw. Początkowo nic nie zapowiadało błyskotliwej kariery aktorskiej. Przez kilka lat pracował bowiem jako żywieniowiec w Centralnej Poradni Ochrony Macierzyństwa i Zdrowia Dziecka.

Debiut telewizyjny przypadł na rok 1956 w filmie Jerzego Kawalerowicza "Cienie". Kolejne produkcje związane były z losami ludności z czasów II wojny światowej. Zagrał m.in. w:
- "Rękopisie znalezionym w Saragossie" (1965 r.) Wojciecha J. Hasa - rolę Błażeja.
- "Czterej pancerni i pies" (1966 r.) Konrada Nałęckiego i Andrzeja Czekalskiego - rolę Franka Wichury.
- "Sami swoi" (1967 r.) Sylwestra Chęcińskiego - rolę Warszawiaka.
- "Stawka większa niż życie" Andrzeja Konica - rolę SS-Obersturmführera Kleista.
Współtwórca i reżyser kabaretu "Dreptak" najczęściej jednak utożsamiany jest z postaciami Pyzdry w "Janosiku", Balcerka w "Alternatywy 4", Duńczyka w obu częściach "Vabank". Ostatnio podziwiamy jego kunszt aktorski w polskim sitcomie "M jak miłość", gdzie wciela się w rolę sympatycznego wiejskiego staruszka.

Znany jest także z licznych występów teatralnych. Pracował m.in. w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie (w latach 1955-64), Teatrze Polskim we Wrocławiu (1964-75), oraz warszawskich teatrach - m.in. Rozmaitości i Narodowym. Za rolę Cześnika w "Zemście" otrzymał w 1968 r. Nagrodę Teatru Telewizji.

W sumie stworzył ponad 120 barwnych i niezwykle charakterystycznych ról teatralnych i filmowych. W mijającym roku otrzymał nagrodę Złotych Spinek w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia za całokształt pracy artystycznej. Z kolei dwa lata temu został wybrany Najlepszym Aktorem. Może także poszczycić się znaczącymi odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.
Zapytany w jednym z wywiadów, czy poleciłby młodym adeptom zawód aktora odpowiedział: "Zachęcam ich, by obok zawodu aktora wyuczyli się innego - bo jak się nie uda, to zawsze potem mniejszy dramat".

Skromny, żartobliwy, prawdziwa "dusza towarzystwa", "postrach" systemów alarmowych wszystkich banków, nie tylko w Polsce. Witold Pyrkosz - człowiek o stu twarzach i "chrypką" w głosie oraz niezapomnianym filmowym sarkazmie: -" Na razie... na razie to ty mnie możesz na buty narobić frajerze i to jak podrośniesz, boś za niski dla mnie".

Źródła:
Kowalczyk J.R., Witold Pyrkosz. Proszę bez kolejki, Rzeczpospolita z dnia 9 października 2004 r.
http://www.witoldpyrkosz.pl
http://www.l-gwiazdy.pl
http://www.alternatywy4.net
http://film.onet.pl

Zasłyszane... "A najgorsze wisz pan jest to, że gołąb a szczególnie brajtszwanc musi leguralnie trzy razy dziennie bujać, choćby nie wiem co. No bujać no! (...) Jak nie buja, to bynajmniej obrasta w tłuszcz i to już nie jest gołąb, ale panie to jest coś gorsze niż kura" - Ziutek - hodowca gołębia pocztowego (Witold Pyrkosz w serialu "Alternatywy 4").Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

"Alaes" - zwróć uwagę na źródła, które przytaczam ...
- a zwłaszcza: http://www.l-gwiazdy.pl (a ściślej w tym linku - http://www.l-gwiazdy.pl/witold-pyrkosz-zawodowo.htm)- tutaj pojawia się informacja, jakoby miejscem urodzenia Pana Witolda był Lwów...
- drugie źródło - Kowalczyk J.R., Witold Pyrkosz. Proszę bez kolejki, Rzeczpospolita z dnia 9 października 2004 r. - na pytanie: "Urodził się pan we Lwowie, szkołę teatralną kończył w Krakowie, debiutował w Kielcach, grał przez lata we Wrocławiu, a związał z Warszawą?" - Pan Witold nie zaprzeczył...ani nie sprostował, że urodził się w Krastymstawie.

Właśnie dla jasności prezentowanych przeze mnie faktów - przytoczyłem źródła, które wskazywały, że Pan Witold urodził się we Lwowie, choć także wspomniałem o zamieszaniu związanym właśnie z miejscem urodzenia Pana Witolda.
Dodam także - skoro w dowodzie osobistym jest zapis o Lwowie oraz dacie 1 stycznia...jak widać o zamieszanie należy posądzać "babkę" Pana Witolda.
Myślę, że sprawę wyjaśniłem. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Urodził się we Lwowie, choć wiele źródeł, jako miejsce urodzin podaje Krasnystaw" - błąd.

Witold Pyrkosz urodził się w Krasnymstawie co sam potwierdza w licznych wywiadach. "Urodziłem się w Krasnymstawie, a w dowodzie wpisano, że we Lwowie, gdzie natychmiast rodzice się przenieśli. O takim właśnie wpisie zdecydowała babka, stwierdzając kategorycznie: We Lwowie brzmi lepiej. Druga sprawa: światło dzienne na tym łez padole ujrzałem 24 grudnia, a w dowodzie wpisano - l stycznia. Znów zaingerowała babka: Z powodu tych kilku dni zaliczą mu cały rok i wcześniej pójdzie do wojska" - opowiadał Witold Pyrkosz Jolancie Ciosek w wywiadzie dla Dziennika Polskiego nr 48/26.02, artykuł pt. Witold zawodowiec.

Komentarz został ukrytyrozwiń

pięknie;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie to jednak zwłaszcza postać kultowa z "Alternatyw"...

- Panie naczelniku, no gości mi pan wyprasza, no chwileczkę... - Chwileczkę, ktoś mi huknął teczkę! No co jest? ;-) ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.01.2008 14:04

A pamietasz jego ciagle klotnie z Boguszem Bilewskim o "miedze"? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.01.2008 11:19

(+)

- Wichura...
- Gdzie tam, ledwie dmucha.
- Ja Wichura, nazwisko takie

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.