Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4537 miejsce

Witraże i muzyka. Wernisaż w Legionowie

23 stycznia 2011 Legionowo stało się świadkiem wydarzenia, o którym warto napisać. A to za sprawą wystawy witraży i wprowadzającego do niej koncertu „Komeda u Kantego”.

Bajki i baśnie polskie / Fot. Jerzy JastrzębskiWitraże kojarzyły się mi od zawsze ze sztuka sakralną. Były dla mnie czymś Kwiaty polskie / Fot. Jerzy Jastrzębskiniezwykłym, oknem do nieba. Dzisiaj zobaczyłem witraże równie piękne, ale nie nawiązujące do tematyki religijnej.

Pracownia witrażu 12U przedstawiła je w trzech grupach tematycznych. Pierwsza grupa - 12 prac (projekt Marii Bochacz) przedstawia zaczarowane w szkle polskie kwiaty, druga grupa (projekt Jacka Skrzydlewskiego) obrazuje żywe sceny z polskich bajek i baśni, trzecia grupa tematyczna
(projekt Dawida Zborowskiego) to słynni Polacy, a wśród nich Józef Piłsudski, Zbyszek Cybulski, Czesław Niemen. Pierwszą i drugą grupę łączą radosne, pełne słońca kolory, które mienią się wszystkimi barwami życia. Grupa trzecia to czerń i dostojeństwo wielkość czas i patyna.

„Sztuka witrażowa lub rzemiosło ma szerokie spektrum zastosowań zaczyna się od malowanych średniowiecznych witraży sakralnych, przez piękny barwami i kompozycjami secesyjny okres rozkwitu aż po przedmioty dekoracyjne, które ozdabiają nasze mieszkania - pisze Andrzej Bochacz.

wybitni Polacy / Fot. Jerzy JastrzębskiTak jak witraże cieszą nasze oczy swą kolorystką i pięknem, tak utwory KrzysztofaCzesław Niemen / Fot. Jerzy Jastrzębski Komedy w wykonaniu Roberta Majewskiego (trąbka) i Jana Bokszczanina (organy) wprowadzają nas w melancholijny nastrój. Mistrzowskie wykonanie „Ja nie chcę spać”, Kattorna "Zamyślenie” i na koniec "Szara kolęda" zostały nagrodzone gromkimi brawami zebranych na wernisażu gości.

Organizatorami tego udanego projektu są: Parafia św. Jana Kantego, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowe im. Ch.S. Chaplina oraz Polskie Muzy.

Witraże wystawione w kościele św. Jana Kantego w Legionowie warte są obejrzenia, a ich widok na długo zapadnie w pamięci zwiedzających.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ładnie te wytraze , najszekawcze są portrety , gratuluje tej wystawy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.