Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5683 miejsce

Witraże krakowskich kamienic. Część I. Zobacz zdjęcia!

Powszechnie wiadomo, że krakowskie kościoły są pełne wspaniałych witraży. Jednak o tym, że znajdują się one także w wielu starych kamienicach wie niewiele osób. Liczbę tych witraży szacuje się na około 200. Oto kilkanaście z nich.

1 z 27 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Plac Szczepański 2 –  kamienica z 1909 r. wg projektu Wiktora Miarczyńskiego z  4 secesyjnymi witrażami. Pierwszy witraż z typowym młodopolskim motywem maków, chabrów, kłosów zbóż i motyli.Fot. Maria Majcher
Plac Szczepański 2 – kamienica z 1909 r. wg projektu Wiktora Miarczyńskiego z 4 secesyjnymi witrażami. Pierwszy witraż z typowym młodopolskim motywem maków, chabrów, kłosów zbóż i motyli.
Fot. Maria Majcher

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Bardzo Państwu dziękuję za tyle miłych słów. Cieszę się, że udało mi się pokazać ukryte piękno krakowskich kamienic. Na pewno wiele osób nie zdawało sobie sprawy jak wspaniałe cudeńka kryją w sobie klatki schodowe starych budynków. Mam nadzieję, że galeria zachęci internautów do wycieczki szlakiem tych witraży podczas pobytu w Krakowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mario. Dokonała Pani pięknej rzeczy i przekazała nam, czytelnikom. Zdjęcia nie dość, że są wspaniałe i odzwierciedlają urok witraży (odbicia na marmurowych parapetach), ale są jednocześnie cenną dokumentacją. Nie sposób wybrać najładniejszego witraża, gdyż każdy z pewnością rozbrzmiewa grą świateł w danej i jedynej dla siebie chwili.

Nie wiem, czy to przypadek, ale zakończyła Pani galerię z zawartą w witrażu, jakże wiecznie żywą i mądrą łacińską sentencją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mario, wszystkie galerie , które dzięki Pani mogłam tutaj obejrzeć były wyjątkowe i oryginalne. Dziękuję za to i wyrażam swój podziw za wrażliwe artystyczne oko, za pomysły i za dbałość o naszą kulturę. Oby więcej takich ludzi !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna galeria i gratulacje dla Autorki za wysiłek włożony w jej zbudowanie. Pani Mario, ogląda się te dzieła sztuki (bo tak muszę je nazwać) z wyjątkową przyjemnością. 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Basiu, bardzo dziękuję za komentarze. Cieszę się, że witraże spodobały się Pani i tak samo podziwiam misterną robotę zarówno projektantów witraży, jak i ich wykonawców. Serdecznie dziękuję za motywujące słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wojtku, witraże w kamienicach zawsze mnie urzekały i postanowiłam odszukać możliwie najwięcej takich miejsc. Ta galeria to tylko mała część tego, co można zobaczyć w Krakowie. Rzeczywiście fotografowanie witraży nie jest łatwe, bo klatki schodowe są wąskie, przeszkadzają schody, balustrady i czasem trzeba fotografować np. z bardzo bliskiej odległości, albo z boku. A wtedy wychodzą zniekształcenia i korekta w programach graficznych jest niezbędna. Kontrasty światła też są utrudnieniem, ale witraże są tak piękne, że warto poświęcić im czas, aby pokazać je w całej krasie. Dziękuję za docenienie mojej pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mario, wczoraj byłam w ogrodzie botanicznym i w Muzeum Narodowym - a wszystko przez Antonisza:) Przy okazji zwiedziłam inną wystawę i widziałam - przepiękne witraże -te o tematyce religijnej. Piękne. Dziękuję za tę wspaniałą ucztę:) Misterna robótka i podziw dla twórców. Dla Pani podziękowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjemność obcowania ze sztuką- dzieki Pani: +5 ! i jeszcze pozdrowienie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przyjemnością obejrzałem coś nowego, oryginalnego i fajnego. Gratuluję pomysłu, jakości wykonania (doskonale poradziła sobie Pani z tym trudnym technicznie tematem). Znalezienie tych miejsc też na pewno wymagało trochę wysiłku. Reasumując, bardzo mi się podoba i oczywiście dzięki tej galerii poznałem parę nowych, ciekawych miejsc. Pozdrawiam serdecznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie, niektóre witraże są niesamowite. Szczególnie Perkun i Apollo robią wrażenie. Poza tym pięknie prezentuje się witraż z kotwicą i oczywiście w słonecznym blasku witraże z makami i słonecznikami, zwłaszcza gdy ogląda się je "na żywo".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.