Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18594 miejsce

Wiwat król kurkowy!

Tarnowskie Bractwo Kurkowe ma nowego króla. Uroczystość intronizacji odbyła się w niedzielne popołudnie na tarnowskim rynku.

Bracia kurkowi przechodzą po mszy św. w tarnowskiej katedrze na rynek, gdzie odbyła się intronizacja króla kurkowego. / Fot. Dorota JuchaKilka tygodni wcześniej członkowie Bractwa Kurkowego w Krakowie i mieszczanie grodu nad Wisłą, brali udział w uroczystościach intronizacji króla kurkowego. W minioną niedzielę podobna uroczystość odbyła się w tarnowskim Bractwie Kurkowym, niewiele młodszym od krakowskiego związku.

Towarzystwo Strzeleckie, Bractwo Kurkowe w Tarnowie założono prawdopodobnie w XIV-XV wieku. Reaktywowane wiosną 1996 roku po ponad pół wieku niebytu, na powrót stało się znaczącym stowarzyszeniem w Tarnowie. Obecnie Bractwo Kurkowe w Tarnowie tworzy około pięćdziesięciu mężczyzn - są to przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy, a także samorządowcy.

od lewej: marszałek Tadeusz Rzońca 'Szczodry', Król Kurkowy AD 2009/2010 Andrzej Sasak 'Amicus Krzyżanin', marszałek Jerzy Gajdosz 'Budujący'. / Fot. Dorota JuchaZgodnie z tradycją, bracia raz w roku rywalizują o tytuł króla strzelców, czyli króla kurkowego. Ten, który okaże się najlepszym strzelcem, zostaje królem, a tym, którzy zajmą drugie i trzecie miejsce przysługuje tytuł marszałków. W ubiegłym roku tytuł króla wystrzelał Andrzej Sasak, a podczas intronizacji przybrał imię 'Amicus' - Życzliwy. Marszałkami AD 2008/2009 byli Roman Korczak i Robert Hebda.

Przemarsz Bractwa Kurkowego w Tarnowie z rynku do Parku Strzeleckiego, gdzie mieści się tradycyjna siedziba towarzystwa. / Fot. Dorota JuchaW tym roku najlepszym strzelcem ponownie okazał się Andrzej Sasak, a marszałkami zostali Tadeusz Rzońca i Jerzy Gajdosz. Król Kurkowy AD 2009/2010 zachował poprzednie imię, i dodał kolejne - 'Krzyżanin'. Wiąże się ono nie tylko ze znakiem krzyża, ale także z miejscem pochodzenia króla kurkowego, dzielnicą Tarnowa - Krzyż. Nowe imiona otrzymali także marszałkowie - Jerzy Gajdosz zwać się będzie 'Budujący', Tadeusz Rzońca - 'Szczodry'.

Jak mówi Król Kurkowy AD 2009/2010 Bractwa Kurkowego w Tarnowie, jego obowiązki związane są przede wszystkim z reprezentowaniem stowarzyszenia podczas tradycyjnych uroczystości kościelnych czy państwowych. Ponad to powinien czuwać nad działalnością charytatywną bractwa.


Przedstawiciele Bractwa Kurkowego w Tarnowie i Bractwa Kurkowego w Krakowie, którzy gościli na intronizacji tarnowskiego króla kurkowego. / Fot. Dorota JuchaBracia kurkowi już na płycie tarnowskiego rynku. Na pierwszym planie Król Kurkowy AD 2008/2009 Andrzej Sasak 'Amicus' wraz z marszałkami - Romanem Korczakiem i Robertem Hebdą. / Fot. Dorota JuchaNajważniejszy moment - przekazanie Królowi Kurkowego AD 2009/2010 srebrnego kura - symbolu władzy. Czyni to Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa. / Fot. Dorota Jucha

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.