Facebook Google+ Twitter

Wiza. Wizja. Czy bezwizowy wjazd do USA to naprawdę dobre rozwiązanie?

Planowana wizyta Prezydenta USA Pana Baraka Obamy znowu obudziła nadzieje Polaków na ruch bezwizowy. Tylko czy on ma sens?

Wraz z zapowiedzianą wizytą pana prezydenta Baraka Obamy w Polsce wzrosły nadzieje Polaków na ruch bezwizowy.

Tak sobie komentuję doniesienia z Polski. Faktem jest, ze stosunkowo rzadko zaglądam na polskie portale. Może nie jestem na bieżąco.

Obserwuje tez tutaj zaciętą walkę, to już raczej determinacja Fundacji Kościuszkowskiej, o zniesienie wiz dla Polaków.

Czytaj też: Amerykański senator: Wizyta Obamy kluczowa dla zniesienia wiz dla Polaków

Namawiają oni Polonusów do zasypywania listami, petycjami i telefonami Kongresmenów zaangażowanych w projekt zmiany zasad przy umożliwieniu mieszkańcom naszego państwa wjazdu bezwizowego. Chodzi o zmianę kategorii. Nie procent odmów wniosków wizowych, a procent osób nielegalnie pozostających w USA.

Póki co, problemem interesuje się dwóch kongresmenów. To i tak o dwóch więcej od żadnego. Jakiś kroczek.

Polskojęzyczne forma tez puchną od komentarzy w temacie bezwizowego wjazdu do USA. Wcale nieprzychylnych.

Trzeba bowiem pamiętać, ze wjazd bezwizowy jest możliwy jedynie na trzy miesiące. Nie ma możliwości legalnego wydłużania pobytu. Po prostu trzy miesiące i jazda, a raczej lot, do domu.

Wszyscy Ci, którzy maja bądź mieli konflikt z amerykańskim prawem imigracyjnym, czyli przebywali nielegalnie dzień czy lat dziesięć, muszą osobiście pofatygować się do amerykańskiej ambasady i złożyć wniosek o wydanie wizy.

Możliwość wjazdu bezwizowego nie jest równoznaczną z darowaniem wszelkich kar. Kto sobie wcześniej nagrabił i tak poniesie konsekwencje. Dziesięcioletnie. Był co prawda dopust prawny - jeżeli ktoś był nielegalnie do pół roku, ma trzyletnia karencje na wjazd. Powyżej tego czasu - dycha.

Obecnie nikt z urzędników emigracyjnych czy też w ambasadzie nie raczy pamiętać o mniejszym wymiarze kary.

Czytaj też: Amerykański Kongres wydaje wojnę nielegalnym emigrantom

W ramach walki z nielegalna imigracja wszyscy wybierają wariant sroższy. I mimo amerykańskiej promesy na wjazd uzyskanej w Polsce, urzędnik imigracyjny na lotnisku skieruje nas do deportacji. Naturalnie dotyczy to tych, którzy się w USA zasiedzieli. Wiadomo, ze przez nieuwagę.

Zatem, czy bezwizowy wjazd ma sens? Nie wiem, pewnie tak. Byle nie zakończył się rychłym odebraniem nam tegoż przywileju, kiedy wjedziemy i zostaniemy, nie patrząc na konsekwencje prawne dla innych, naszych współziomków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Oświecony
  • Oświecony
  • 14.05.2011 10:33

Polityka jaką przyjęto, by przyznać Polsce bezwizowe wyjazdy do USA. Jest niezwykle przewrotna. A mianowicie znaczące jest ile jaki procent z przyznanymi wizami przedłuży nie legalnie pobyt. I tu jest sedno sprawy bo im mniej wiz wyda USA to procentowo więcej osób pozostanie nielegalnie w USA. Gdyby rocznie przyznawano tyle wiz o ile ludzie występują to procent nielegalnych, byłby znikomy. A tak to łapiemy się na najwyższy wskaźnik. A wtedy po sprawie. Bo nie spełniamy wymagań. Uważam że nie powinniśmy się poniżać i przestańmy prosić ich o wizy. Po prosu wystarczy zastosować. Wizy dla obywateli USA i po problemie. Nie zapominając o ostrej selekcji przy przyznawaniu wiz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem zniesienie wiz ma sens. Nie każdy wyjezdża na pobyt stały, czy na wiecej niż 3 miesiące...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.