Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17641 miejsce

Wizerunki Astrid Lindgren, Ingmara Bergmana i Grety Garbo na szwedzkich banknotach

Wizerunki znanych artystów, m.in. Ingmara Bergmana i Astrid Lindgren pojawiły się na nowych szwedzkich banknotach. A gdyby na naszych banknotach umieścić wizerunki Zbigniewa Cybulskiego, Joanny Chmielewskiej czy Jerzego Kawalerowicza?

 / Fot. (aip)1 października w Szwecji zadebiutowały nowe banknoty. Od teraz Szwedzi będą mogli płacić pieniędzmi z wizerunkami sławnego reżysera Ingmara Bergmana czy kultowej pisarki dla dzieci Astrid Lindgren. W planach jest także banknot z hollywoodzką gwiazda filmową szwedzkiego pochodzenia - Gretą Garbo.

Jak podaje portal „The Local", w czwartek do obiegu weszła pierwsza partia nowych banknotów. Według projektu szwedzkiego rządu, w całym kraju ma zostać zastąpione aż 300 mln banknotów oraz dwa miliardy monet. Pieniędzmi, które obowiązywały dotychczas, będzie można płacić tylko do 30 czerwca 2016 r. To największa zmiana w szwedzkim systemie walutowym od lat.
1 października Szwedzi nie tylko po raz pierwszy mogli zapłacić na nowo zaprojektowanymi banknotami o nominałach 20, 50 i 1000 koron, ale dostali także do użytku całkiem nowy banknot o wartości 200 koron. Na wszystkich widnieją wizerunki słynnych, nieżyjących już Szwedów.

20 koron zdobi pisarka Astrid Lindgren, autorka takich kultowych powieści dla dzieci, jak "Pippi Pończoszanka" czy „Dzieci z Bullerbyn", a 200 - słynny reżyser Ingmar Bergman, twórca m.in. „Siódmej pieczęci". Z kolei na banknocie o nominale 100 koron, który pojawi się w obiegu później, widnieć będzie gwiazda filmowa, czterokrotnie nominowana do Oscara Greta Garbo. 1000 koron ozdobi z kolei twarz byłego sekretarza generalnego ONZ, Szweda Daga Hammarskjoelda.

Nowe banknoty będą miały także nowy system zabezpieczeń. W ich prawym górnym rogu umieszczono symbol KR, który zmienia kolor przy próbach zagięcia czy zwijania. Ma to uniemożliwić fałszowanie pieniędzy.

Aleksandra Gersz (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pewnie tylko zmarli polscy artyści znajdą się na takich banknotqch?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.