Facebook Google+ Twitter

Wizji cyfrowej - nie widzę

Kupując nowy telewizor, nie zawsze zastanawiamy się czy owe cudo spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Często kierujemy się "okazją" jaka nadarza nam się w sklepie.

Cieszymy się "zdobyczą" do momentu gdy nagle zszokowani dowiadujemy się, że nasz nowiutki telewizor już prawdopodobnie we wrześniu nie będzie zdolny do odbioru programów telewizyjnych. Pod koniec września planowane jest wprowadzenie pierwszych emisji cyfrowej telewizji. Posiadacze kablówki lub platformy satelitarnej praktycznie nie odczują zmian.

W pierwszej kolejności zmiany miałyby nastąpić w Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Wiśle, Zielonej Górze i Żaganiu. Decyzję taką podjęły KRRiT i UKE, według ich planów do roku 2012 mają być wyłączone wszystkie nadajniki analogowe. Do odbioru naziemnej emisji cyfrowej telewizor powinien być zaopatrzony w tak zwany odbiornik MPEG-4, bez tego urządzenia nawet nowoczesne płaskie odbiorniki prawdopodobnie nie będą w stanie odebrać obrazu i dźwięku nadawanego cyfrowo. Rozwiązaniem w takim przypadku będzie kupno dekodera (mającego kosztować nawet kilkaset złotych) lub nowego telewizora.

Ceny telewizorów z wbudowanym MPEG-4 są bardzo zróżnicowane, zaczynają się od kwoty około 4000 zł, do nawet 12000 zł. Wszystko zależy od danego modelu, firmy i dodatkowych funkcji. Warto więc wybierając się po nowy telewizor, dowiedzieć się czy posiada on wbudowany odbiornik MPEG-4, żeby nie ponosić dodatkowych kosztów i nie stresować się.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.08.2009 18:57

Masz rację Łukasz :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko bez paniki to są dopiero pierwsze plany jak wiadomo do realizacji droga daleka twój artykuł tylko robi reklamę luksusowym wersją tv, w moim pobliżu jest przekaźnik tv podarowany przez Gorbaczowa i nic nie wskazuje aby komuś specjalnie sie spieszyło z wymianą w krajach zachodnich też słabo to wygląda. Mario robisz 3 Japonię po Irlandii?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.08.2009 21:32

Przestroga godna uwagi, ale czy do każdego dotrze? Mam nadzieje, że Ci co to czytają nie pozostawią tej informacji tylko dla siebie.
Sprzedawcy w sklepach są raczej zainteresowani wyzbywaniem się starszych modeli RTV i nie zawsze uprzedzają o niespodziankach jakie z czasem przyniesie wprowadzenie nowych technologii przekazywania sygnałów TV. Także artykuł na czasie:))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.07.2009 15:59

To prawda, niby jest wiele artykułów ostrzegających o tym fakcie, jednak w sklepach, sprzedający niechętnie o tym mówią. Z jednej strony, nie dziwię się im (zysk), a z drugiej - dziwię, bo po tak złym zakupie nie wróciłabym do takiego sklepu (czyli: jednorazowy zakup i stracony klient, który nie dość, że nie wróci, to innym osobom odradzi taki sklep).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Iwonko, nie trzeba wywyrzucać tylko dokupić dekoder i będzie ok :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł.
Dzięki za informację, bo wiedziałam, że kiedyś cos mają zmieniać, ale nie wiedziałam konkretów. Ach ta technika, z jednej strony super, a z drugiej...nie mam nowego telewizora, ale stary jest w dobrym stanie i co, trzeba bedzie wyzucić, bo oglądać nic nie pójdzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gwiazdka za przestrogę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.