Facebook Google+ Twitter

Wizyta Angeli Merkel w Chinach z mniejszościami narodowymi w tle

Na początku lipca kanclerz Niemiec już po raz siódmy wybrała się z wizytą do Chin. Głównym celem było pogłębienie relacji gospodarczej, jednak apelowano również do Angeli Merkel, by w czasie wizyty podniosła kwestie mniejszości narodowych.

 / Fot. EPA/JENS BUETTNERRazem z panią kanclerz wizytę złożyli szefowie największych niemieckich firm, Siemensa, Volkswagena, Lufthansy czy Deutsche Banku. Wizytę zaplanowano na trzy dni. Rozpoczęła się od odwiedzin w fabryce Volskwagena w Chengdu, w południowo-zachodniej części Chin. W 14-milionowym Chengdu ulokowane są siedziby 160 niemieckich przedsiębiorstw. Wieczorem kanclerz udała się do Pekinu. Tam spotkała się najpierw z premierem Chin Li Keqiang, a w poniedziałek z głową państwa Xi Jinping.

Wizyta od początku miała mieć charakter głównie ekonomiczny, jednak do niemieckiej kanclerz kierowano prośby dotyczące poruszenia podczas spotkań z władzami Chin innego typu kwestii. Taką był temat Ujgurów. Jest to lud turecki żyjący w północno-zachodnich Chinach, który skarży się na dyskryminację i prześladowania ze strony władz. Natomiast Pekin zarzuca im dążenia separatystyczne i terroryzm. Działający na uchodźstwie Światowy Kongres Ujgurów wystosował do Angeli Merkel list otwarty, w którym apeluje o rozmowę z władzami Chin na temat mniejszości. Przywódczyni Kongresu Rebija Kadir w liście do Merkel napisała, że w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła przemoc wobec Ujgurów, a chińskie władze brutalniej ingerowały w życie zamieszkałego przez nich regionu Sinkiang, gdzie stanowią większość etniczną. Działaczka wskazywała również, że Ujgurowie poddawani są coraz cięższym represjom. Jednych aresztowano i są przetrzymywani bez procesu, natomiast inni znikają bez śladu.

Nie był to jedyny apel do Merkel w sprawie Ujgurów. Do poruszenia niewygodnego tematu tej mniejszości wezwało również Stowarzyszenie na Rzecz Narodów Zagrożonych (niem. Gesellschaft für bedrohte Völker – GfbV). Według eksperta tej organizacji Ulricha Deliusa wzrost przemocy jest bezpośrednią konsekwencją systematycznego naruszania wolności religijnej Ujgurów i ich swobody wyrażania poglądów. GfbV wyliczyło, że w starciach pomiędzy Ujgurami i napływającymi do Sinkiangu Chińczykami zginęły co najmniej 354 osoby w ciągu niespełna roku.

Autorem kolejnej prośby o interwencję był chiński dysydent Mo Shaoping. Jego zdaniem milczenie społeczności międzynarodowej oznacza tolerancję naruszeń praw człowieka i praworządności w Chinach. Stwierdził, że "lepiej kiedy pani Merkel otwarcie wyraża swoje stanowisko, niż kiedy milczy". W sierpniu 2012 roku Mo chciał się spotkać z panią kanclerz podczas jej wizyty w Chinach, ale władze uniemożliwiły spotkanie.

Trudno się dziwić, że Niemcom zależy na współpracy gospodarczej. W 2013 roku wartość niemieckiego eksportu do Chin osiągnęła poziom 67 miliardów euro. Natomiast w tym samym roku do Niemiec trafiły produkty za sumę zaledwie o 6 miliardów większą. Niemcy są największym europejskim eksporterem do Chin.

Pod koniec wizyty Merkel spotkała się z byłym szefem chińskiego rządu Wen Jibao, z którym przez lata współpracy niemiecko-chińskiej kanclerz Niemiec wyrobiła przyjazne, osobiste relacje. Wizyta zaowocowała sześcioma dwustronnymi umowami, opiewającymi na dwa miliardy euro. Jedną z nich jest sprzedaż 123 helikopterów przez Airbus SAS. Z wizytą należy też wiązać decyzję Volkswagena o otwarciu w Chinach dwóch nowych fabryk.

Źródła
Puls Biznesu
Polskie Radio
Onet

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To ciekawy materiał z mojego punktu widzenia. Możliwe że aby sprzedawać sobie wzajemnie towary Niemcy zbudują powietrzne i lądowe mosty transportowe ( to znaczy Chińczycy transsyberyjskie lub szlakiem jedwabnym bo Niemcy nie mają same aż takiego potencjału ale świetna linię lotnicza Lufthansa do Chin). Światowym centrum tranasportowym ma być największe chińskie miasto Chonquing to znaczy widziałem takie chińskie plany w tym mieście

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.