Facebook Google+ Twitter

Wizyta Cyryla I. Historyczny apel Cerkwi i Kościoła o pojednanie

Jedno z polskich przysłów głosi, że dobrodziejstwa piszą się na piasku, a krzywdy ryją się na kamieniu. Kamieniem milowym ma być wspólny apel Cerkwi i Kościoła o pojednanie obu narodów – Polski i Rosji.

Historyczny apel Cerkwi i Kościoła katolickiego o pojednanie wiernych i narodów, Polski i Rosji, stał się faktem. Dziś patriarcha Cyryl I i abp. Michalik, na Zamku Królewskim, podpisali historyczny dokument z prośbą o wzajemne przebaczenie krzywd. W przesłaniu wzywającym do pojednania m.in. napisano: "Apelujemy do naszych wiernych, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem".

Przedstawiciele obu Kościołów zawarli w dokumencie wspólnego przesłania, apel do wiernych "o wzajemne wybaczenie wyrządzonych sobie nawzajem krzywd". Celem przesłania - jak podkreślili hierarchowie - "nie jest rozwiązywanie bolesnych kart historii Polski i Rosji", ale (…) żeby ten dialog zapoczątkować.

"Przyprowadza nas bolesne doświadczenie historii"

Po podpisaniu przesłania Cyryl I powiedział, że w dzisiejszym świecie stosunki między państwami i narodami są określane "przez ideologię i opierają się na wzajemnym zainteresowaniu". Kościoły powinny zauważać te fakty. Ale nie tylko chlebem człowiek żyje. "Gospodarczy sukces zbudowany na egoistycznym dążeniu do sukcesu, kosztem swoich bliskich i braci, prowadzi do rozczarowania i cierpień" - podkreślił Cyryl I.

Patriarcha Cyryl dodał, iż przedstawiciele obu Kościołów włożyli wiele trudu, aby doprowadzić do podpisania wspólnego dokumentu i przekonać do niego sceptyków. Zaapelował o odrzucenie wzajemnych uprzedzeń obu narodów i skupienie się na wspólnej obronie wiary.

Natomiast abp Michalik zaznaczył, że dokument wspólnego przesłania nie został podpisany dla reklamy, publicznego sukcesu czy poklasku. "Nie dla historii nawet. Przyprowadza nas bowiem wielkie i bolesne doświadczenie dawnej i bliskiej historii, wielu cierpień i niesprawiedliwości zadanych przez konkretnych ludzi i przez straszne systemy totalitarne, od których niestrudzenie trzeba się odcinać, a które zhańbiły imię człowieka". (...) "Ten dokument podpisujemy w duchu posłuszeństwa Ewangelii" – powiedział hierarcha.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Pitol
  • Pitol
  • 20.08.2012 11:57

Historyczny? A kto będzie o nim pamiętał już choćby za tydzień?

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 19.08.2012 12:02

co to znaczy pojednanie w prawdzie?? będzie trudno bo kościół katolicki niestety wziął nie chce mówić zrabował {po 1 i 2 wojnie}dużo mienia kościoła prawosławnego w polsce i co dalej??

Komentarz został ukrytyrozwiń
razSierpem razMłotem
  • razSierpem razMłotem
  • 18.08.2012 09:24

ABSURD. Nic historycznego. Przeczytajcie sobie lepiej wywiad z biskuPem drohiczynskim, Ojcem Dydyczem (zakonnikiem) w Naszym dzienniku i odpowiedzcie sobie na pytanie, czy moze byc pojednanie - jezeli nie jest w prawdzie? To spotkanie to element - chwalebnej - polityki Stolicy Swietej wobec Prawosławia; ale czy to zda egzamin z takim patriarchą, co handluje papierosami? (Przeciez wie dobrze, że papierosy szkodzą i pomyslalbym lepiej o dobrych rzeczach dla swych wiernych, takich jak np. walka z alkoholizmem). Polityka Watykanu to rzecz szczytna; ratuje pokój, promuje dialog. Ale od tego droga daleka do pojednania, skoro Rosjanie (ich wladze) popelniali wobec nas zbrodnie, a my tylko źle o nich myslimy. Nie czujecie tej asymetrii? PS. Oczywiscie, że wolę pijanych nawet popów prawosławnych, niż trzeźwych (CZASAMI) fanatyków-bolszewików! A te panie z zespołu to powinny byc po chrzescijansku upomniane a nie wysylane do łagru. Zob.: wpolityce.pl PRECZ Z BOLSZEWIZMEM I WIELKORUSKIM NACJONALIMPERIALIZMEM.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 ad Rem
  • ad Rem
  • 17.08.2012 23:47

Czy u nas są chrześcijanie ? Dlaczego tu brakuje komentarzy ? Historyczne wydarzenie w dziejach obu kościołów . Dobry kierunek w drodze do pojednania.
Niestety , rusofobia wzięła górę . Co tam Bóg ? i Jego nauki .
Ultra prawicowe gazety dały temu wyraz .

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Jolka
  • Jolka
  • 17.08.2012 18:49

Historyczna wizyta , historyczny apel a wierzący niech kierują się wartościami chrześcijańskimi . Świat stanie się mniej skomplikowany .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.