Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizyta Cyryla I. Historyczny apel Cerkwi i Kościoła o pojednanie

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Jedno z polskich przysłów głosi, że dobrodziejstwa piszą się na piasku, a krzywdy ryją się na kamieniu. Kamieniem milowym ma być wspólny apel Cerkwi i Kościoła o pojednanie obu narodów – Polski i Rosji.

Historyczny apel Cerkwi i Kościoła katolickiego o pojednanie wiernych i narodów, Polski i Rosji, stał się faktem. Dziś patriarcha Cyryl I i abp. Michalik, na Zamku Królewskim, podpisali historyczny dokument z prośbą o wzajemne przebaczenie krzywd. W przesłaniu wzywającym do pojednania m.in. napisano: "Apelujemy do naszych wiernych, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem".

Przedstawiciele obu Kościołów zawarli w dokumencie wspólnego przesłania, apel do wiernych "o wzajemne wybaczenie wyrządzonych sobie nawzajem krzywd". Celem przesłania - jak podkreślili hierarchowie - "nie jest rozwiązywanie bolesnych kart historii Polski i Rosji", ale (…) żeby ten dialog zapoczątkować.

"Przyprowadza nas bolesne doświadczenie historii"

Po podpisaniu przesłania Cyryl I powiedział, że w dzisiejszym świecie stosunki między państwami i narodami są określane "przez ideologię i opierają się na wzajemnym zainteresowaniu". Kościoły powinny zauważać te fakty. Ale nie tylko chlebem człowiek żyje. "Gospodarczy sukces zbudowany na egoistycznym dążeniu do sukcesu, kosztem swoich bliskich i braci, prowadzi do rozczarowania i cierpień" - podkreślił Cyryl I.

Patriarcha Cyryl dodał, iż przedstawiciele obu Kościołów włożyli wiele trudu, aby doprowadzić do podpisania wspólnego dokumentu i przekonać do niego sceptyków. Zaapelował o odrzucenie wzajemnych uprzedzeń obu narodów i skupienie się na wspólnej obronie wiary.

Natomiast abp Michalik zaznaczył, że dokument wspólnego przesłania nie został podpisany dla reklamy, publicznego sukcesu czy poklasku. "Nie dla historii nawet. Przyprowadza nas bowiem wielkie i bolesne doświadczenie dawnej i bliskiej historii, wielu cierpień i niesprawiedliwości zadanych przez konkretnych ludzi i przez straszne systemy totalitarne, od których niestrudzenie trzeba się odcinać, a które zhańbiły imię człowieka". (...) "Ten dokument podpisujemy w duchu posłuszeństwa Ewangelii" – powiedział hierarcha.

Wspólnie podpisany dokument obu Kościołów zwraca uwagę na "coraz mniejszy udział wartości chrześcijańskich" w życiu obu narodów. Równocześnie daje się zauważyć, że dla zachowania zasady świeckości i obrony wolności, kwestionowane są podstawowe reguły moralne oparte na Dekalogu. "Fałszywie rozumiana świeckość przybiera formę fundamentalizmu i w rzeczywistości jest jedną z odmian ateizmu" - podkreśla wspólne przesłanie obu Kościołów.

"Przebaczyć oznacza wyrzec się zemsty"

Przedstawiciele Kościołów apelują również o wzajemne wybaczenie krzywd wyrządzonych sobie nawzajem przez Polaków i Rosjan. Ale – jak podkreślają w przesłaniu - "przebaczenie nie oznacza zapomnienia". "Pamięć stanowi bowiem istotną cześć naszej tożsamości. Jesteśmy ją także winni ofiarom przeszłości, które zostały zamęczone i oddały swoje życie za wierność Bogu i ziemskiej ojczyźnie".

Przebaczyć oznacza wyrzec się zemsty i nienawiści, brać czynny udział w budowaniu zgody i braterstwa pomiędzy ludźmi, oboma narodami i krajami, co "stanowi podstawę pokojowej przyszłości". (...)
"Każdy Polak w każdym Rosjaninie i każdy Rosjanin w każdym Polaku powinien widzieć przyjaciela i brata" - brzmi przesłanie do obu narodów i wiernych obu Kościołów.

Patriarcha Cyryl, na zakończenie oficjalnej wizyty w Polsce, oddał cześć polskim bohaterom i złożył biało-zielony owalny wieniec z prawosławnym krzyżem na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wpisał się również do księgi pamiątkowej i zapoznał się z ekspozycją prezentującą to miejsce. Ekspozycję zaprezentowali Cyrylowi żołnierze z Dowództwa Garnizonu Warszawa. Wcześniej patriarcha Cerkwi był na warszawskim cmentarzu żołnierzy radzieckich.

Stanisław Cybruch

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto