Facebook Google+ Twitter

Wizyta Dalajlamy we Francji pod stałym nadzorem chińskich władz

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-06 20:51

Do Paryża przybył z dwudniową wizytą duchowy przywódca Tybetu Dalajlama. Jego podróż po Europie jest bacznie obserwowana przez władze w Pekinie.

Chiny grożą "poważnymi konsekwencjami" tym krajom, które przyjmują u siebie Dalajlamę. Władze francuskie starają się zdystansować do wizyty przywódcy tybetańskiego, aby nie popsuć polepszającej się atmosfery na linii Pekin - Paryż.

Wizyta Dalajlamy we Francji przebiega więc w cieniu obchodów 65 rocznicy lądowania aliantów w Normandii z udziałem prezydenta USA Baracka Obamy.

Stosunki chińsko - francuskie gwałtownie oziębiły się po spotkaniu w ubiegłym roku, w Gdańsku, prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego z Dalajlamą. Wcześniej atmosferę pogorszyły incydenty podczas przyjęcia przez Paryż znicza olimpijskiego

Francja stara się poprawić stosunki z władzami komunistycznych Chin, bo zależy jej na lukratywnych kontraktach, między innymi na sprzedaż samolotów Airbus i budowę szybkiej kolei TGV.

W sobotę Dalajlama spotka się z mieszkańcami paryskiego Chinatown, w tym z Tybetańczykami. W niedzielę odbierze z rąk mera Paryża Bertranda Delanoe tytuł honorowego obywatela stolicy Francji. Jego przyznanie wywołuje głębokie niezadowolenie chińskich władz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.