Facebook Google+ Twitter

"Wizyta Łukaszenki w Kijowie to sygnał dla Moskwy"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-08 13:43

Zdaniem białoruskich i rosyjskich ekspertów niedawna wizyta Aleksandra Łukaszenki w Kijowie to sygnał dla Moskwy, że Białoruś chce mocniej związać się z Europą Zachodnią. Według rosyjskiego politologa Konstantina Zatulina takimi działaniami Łukaszenka "rozdrażnia Moskwę".

Zatulin twierdzi, że spotkanie Łukaszenki z prezydentem Wiktorem Juszczenką ma także pokazać Brukseli, że Unia Europejska powinna widzieć w Białorusi sojusznika w sporach gospodarczych z Rosją. W opinii eksperta Mińsk chce też udowodnić Moskwie, że nie będzie od niej całkowicie zależny.

Inny politolog Aleksiej Własow twierdzi, że Łukaszenka wybrał na takie demonstracyjne gesty zły moment i niewłaściwego sojusznika, bo kariera polityczna Juszczenki dobiega końca.

Zarówno białoruscy jak i rosyjscy eksperci uważają, że Kijów i Mińsk połączył doraźny sojusz przeciwko Moskwie, związany z cenami dostaw rosyjskiego gazu. Natomiast szef rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych Aleksandr Konowałow bardzo odważnie stwierdza, że ukraińska wizyta Aleksandra Łukaszenki oznacza początek zdecydowanego kursu Białorusi na Zachód.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.