Facebook Google+ Twitter

Wizyta marszałka Mirosława Sekuły w Doniecku

Mirosław Sekuła uczci pamięć Ślązaków wywiezionych na wschód. Do górniczego zagłębia Donbas i jego stolicy Doniecka wybiera się delegacja władz województwa śląskiego.

 / Fot. Wiesław UrbańczykMirosław Sekuła uczci pamięć Ślązaków wywiezionych na wschód
Do górniczego zagłębia Donbas i jego stolicy Doniecka wybiera się delegacja władz województwa śląskiego z marszałkiem Mirosławem Sekułą oraz Arcybiskupem Wiktorem Skworcem, Metropolitą Katowickim na czele. W jej skład wejdą także radni sejmiku Województwa Śląskiego, przedstawiciele Wojewody Śląskiego oraz Katowic.
Uroczystości odbędą się w niedzielę, 29 września w miejscu, gdzie byli przetrzymywani i masowo umierali Ślązacy. Uroczysta Msza św. w intencji ofiar będzie transmitowana na cały świat przez TV Polonia. Abp Skworc poświęci dwie pamiątkowe tablice i teren pod budowę kaplicy. Ma ona zostać wzniesiona w miejscu, w którym kiedyś stał jeden z obozów z przetrzymywanymi Ślązakami. Arcybiskup przekaże parafii św. Józefa w Doniecku Dzwon Pamięci, odlany w Taciszowie pod Gliwicami.
Wizyta i uroczystości wpisują się w działania na rzecz zachowania w pamięci wydarzeń, które swój początek miały po wkroczeniu na Górny Śląsk Armii Czerwonej na początku 1945 roku. Choć wywózki były straszliwym dramatem dla Górnoślązaków, mieszkańcy innych części Polski właściwie nic o nich nie wiedzą. Upamiętnienie ofiar tej tragedii w Doniecku ma tę lukę w polskiej pamięci choć częściowo zapełnić.
Więcej niż połowa z wywiezionych tam zmarła. Do niewolniczej pracy na Wschodzie trafiali nawet śląscy żołnierze i oficerowie Armii Krajowej. Z powiatów bytomskiego, zabrzańskiego i gliwickiego wywieziono w zasadzie wszystkich zdolnych do pracy mężczyzn.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.