Facebook Google+ Twitter

Wizyta Miedwiediewa. Przełom polsko-rosyjski

Po blisko dekadzie chłodnych stosunków polsko-rosyjskich, w ubiegłym roku uległy one znacznemu polepszeniu. Wpłynęło na to wiele czynników, między innymi sprawa katyńska, którą Putin uznał za zbrodnię.

Po ośmiu latach ochłodzenia, stosunki polsko-rosyjskie wreszcie zmieniają się na lepsze. Historyczne uznanie przez premiera Rosji sprawy katyńskiej za zbrodnię oraz katastrofa smoleńska, to dwa czynniki, które przyczyniły się do zmian. Tomasz Lis w swoim programie "Tomasz Lis na żywo" rozmawiał z prezydentem Rosji Dimitrijem Miedwiediewem m.in o relacjach między naszymi krajami. Wywiad, który został przeprowadzony w zeszłą sobotę w rezydencji prezydenta Rosji, emitowały rosyjskie stacje telewizyjne, a w Polsce drugi program TVP.

Miedwiediew, pytany o złe stosunki polsko-rosyjskie w ostatniej dekadzie, opowiadał o zawiłej historii, która łączy oba kraje i posiada jasne i ciemne strony. Wspomniał też o aspekcie oddzielenia przeszłości od teraźniejszości. - Należy pomyśleć o tym, co się wydarzyło, wyciągnąć wnioski i nie stawać się zakładnikiem historii.

W Polsce bardzo uważnie przypatrywano się odezwie do narodu w sprawie katyńskiej. Zastanawiające było pytanie, czy była to decyzja strategiczna i trwała, czy taktyczna? Prezydent odpowiedział: "Powinien to być ruch strategiczny, a nie taktyczny, kierowany doraźnymi korzyściami. Nasze stosunki, to pasmo strasznych tragedii. Zbrodnia katyńska jest niekwestionowanie ogromną tragedią. Uchwała o Katyniu świadczy o zmianie świadomości Rosjan". Wspomniał także o tym, że Polacy potrafią dostrzec nową Rosję i to może być klucz do sukcesu, który nas połączy.

Katastrofa smoleńska to kolejna historia powiązana z Katyniem. Przypomnijmy, że 10 kwietnia 2010 roku w lasach pod Smoleńskiem rozbił się samolot z delegacją Polski, lecącą na obchody uroczystości katyńskich. "Na zawsze zapamiętam tę chwilę. Nie mogłem uwierzyć, że mogło stać się coś takiego. Myślałem, że to pomyłka, jednak docierało do mnie coraz więcej potwierdzonych informacji. Odczuwałem ogromny ból z powodu śmierci tak wielu osób w jednej katastrofie. Jednak ta sprawa ma wiele trudnych kontekstów."

Miedwiediew dodał, że "wszystkie materiały ze śledztwa muszą być przekazane Polakom" i było to dla niego oczywiste.

Wywiad przede wszystkim dotyczył gospodarki oraz ustroju politycznego Rosji. Prezydent wspomniał też o zmianach, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat i które zachodzą nadal. "Władza musi wyrazić zgodę w najważniejszych jego kwestiach, ale sprawa gospodarki energetycznej ma przede wszystkim wymiar społeczny".

Na pytanie o ponowny start w wyborach prezydenckich Miedwiediew nie odpowiedział precyzyjnie i nie zajął określonego stanowiska. Powiedział jednak, że nie wyklucza kandydowania i zakończył, że o podjętej decyzji powie, kiedy przyjdzie na to odpowiedni czas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratuluję optymizmu Panie Piotrze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.