Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27105 miejsce

Wizyta Mitta Romneya w Polsce. "Jesteśmy w rodzinie demokracji"

„Jesteśmy w rodzinie demokracji, mówimy językiem wolności i sprawiedliwości” – podkreślał Mitt Romney. W tych słowach wyraził przekonanie, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólną misję także wolności gospodarczej.

Mitt Romney w Warszawie / Fot. K.M. RatschkaMitt Romney, prognozowany kandydat Republikanów do objęcia fotela prezydenta Stanów Zjednoczonych w listopadowych wyborach, w ostatnich dniach odwiedził Polskę. Głównym powodem jego wizyty było zapewnienie prezydenta Bronisława Komorowskiego, a tym samym całego polskiego społeczeństwa o wspólnych celach polskiej i amerykańskiej polityki oraz o fakcie, że Polska ma w Ameryce wiernego sojusznika.

W poniedziałek Mitt Romney przyjechał do Gdańska, gdzie w ratuszu spotkał się z Wizyta Mitta Romneya w Polsce / Fot. K.M. Ratschkapremierem Donaldem Tuskiem. Rozmowa przeprowadzona pomiędzy kongresmenem, a polskim premierem dotyczyła przede wszystkim sytuacji gospodarczej w Europie i USA, relacji Europy z Ukrainą i Rosją oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie. Następnie, w Dworze Artusa Mitt Romney spotkał się z byłym prezydentem Lechem Wałęsą, na którego zaproszenie przybył do Polski. Podczas rozmowy gość nawiązywał do bohaterskich działań Solidarności, wspieranych niezłomną postawą Jana Pawła II, które „obaliły Imperium i przyniosły wolność milionom zniewolonych”.

We wtorek Mitt Romney przyjechał do Warszawy, gdzie spotkał się z Longin Pastusiak i Bogdan Węgrzynek w wywiadzie dla TVN24 / Fot. K.M. Ratschkaprezydentem Bronisławem Komorowskim i szefem MSZ Radosławem Sikorskim. „Mamy wspólne cele. Maszerujemy razem” – zapewniał Republikanin. Rozmowa oprócz obecnej polityki, współpracy obu rządów i szybkiego rozwoju polskiej gospodarki, tarczy antyrakietowej, zniesienia wiz amerykańskich dla Polaków i problemów związanych z ogólnoświatowym kryzysem, pełna była historycznych dygresji. Romney wielokrotnie nawiązywał do burzliwych dziejów Polski i jej udziału w obronie wolności innych narodów, do bohaterstwa, jakim wykazał się w walce o niepodległość USA Kazimierz Pułaski czy polscy żołnierze w II wojnie światowej. Gość poruszył również temat rozwoju polskiej demokracji, której zaszczytnym początkiem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Gubernator złożył kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta i Grobem Nieznanego Żołnierza, oddając hołd powstańcom warszawskim.

Pełne bezpieczeństwo zapewniały Polskie i Amerykańskie służby / Fot. K.M. Ratschka„Jesteśmy w rodzinie demokracji, mówimy językiem wolności i sprawiedliwości” – podkreślał Mitt Romney. W tych słowach wyraził przekonanie, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólną misję, jaką jest niesienie wolności, także tej gospodarczej. Zaznaczył, że wolność w każdej sferze życia człowieka, tak ważna dla obu krajów, jest podstawowym źródłem dobra wspólnego.

Izabela Okarmus, Bogdan Węgrzynek


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.