Facebook Google+ Twitter

Wizyta papieża w Libanie misją pokoju na Bliskim Wschodzie

Ataki fundamentalistów islamskich zaogniły konflikt świata arabskiego i Stanów Zjednoczonych. Celem wizyty papieża w Libanie był trwały pokój na Bliskim Wschodzie.

Benedykt XVI http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Pope_Benedict_XVI.jpg&filetimestamp=20081221183935 Licencja- Crative COmmons / Fot. Marek KośniowskiW piątek 14 września papież Benedykt XVI zainaugurował 24 w czasie jego pontyfikatu, a 2 w tym roku podróż apostolską. W czasie trzydniowej wizyty odwiedził Liban, państwo szczególne na mapie świata. Jedyny kraj na Bliskim Wschodzie, w którym można zmienić własny światopogląd z jednej religii na drugą bez ryzyka, że zostanie się zabitym lub zmarginalizowanym przez społeczeństwo. W dzisiejszym Libanie chrześcijanie stanowią 40 proc. ludności, pozostałe 60 proc. to społeczność islamska.

W samym Libanie można wyróżnić 18 grup religijnych, a wśród nich 7 oddzielnych kościołów katolickich: Maronicki, Grecki, Ormiański, Syryjski, Chaldejski, Koptyjski i Łaciński.

Sami muzułmanie zdają sobie sprawę jak wielki wymiar dla bezpieczeństwa regionu miała wizyta papieża. Zgodnie przyznali to w swoich wypowiedziach.
Cytowany przez włoskie media przywódca Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah - określił wizytę papieską jako nadzwyczajną i historyczną.http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Beirut.jpg&filetimestamp=20051128084749 Free Software Foundation / Fot. Benutzer Robysan

Przywódca muzłumańskiej klasy sunnickiej, szejk Grand Mufti Rashid Qabbani, stwierdził z kolei, iż reżimy w świecie arabskim się zmieniają i wszyscy oczekują bezpieczeństwa, równości i sprawiedliwości. Wypowiedź szyickiego duchownego Sayyed'a Mohammed 'a al-Amin'a była równie entuzjastyczna - określił chrześcijan jako główną część w libańskiej strukturze i podkreślił wagę wizyty papieża dla pokojowego współistnienie muzułmanów i chrześcijan w tym regionie.

Najważniejszym punktem papieskiej wizyty było podpisanie i ogłoszenie adhoracji apostolskiej „Ecclesia in Medio Oriente”, dokumentu końcowego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, które w październiku 2010 r. odbyło się w Watykanie. Wizyta papieża połączyła chrześcijan i muzułmanów. Świadczy o tym modlitewne czuwanie jakie miało miejsce w środę 12 września. Grę zespołów muzycznych dopełniało czytanie przez chrześcijan wersetów z Koranu i muzułmanów z Nowego Testamentu.

Benedykt XVI poświeca regionowi Bliskiemu Wschodu dużo uwagi. W przeciągu 6 lat odwiedził mi. in. Turcję, Jordanię, Izrael, Autonomie Palestyńską i Cypr.

Ataki ekstremistów islamskich na ambasady amerykańskie

Wizyta papieża w obliczu zaognienia wojny domowej w sąsiedniej Syrii oraz napaści muzułmańskich fundamentalistów na placówki amerykańskie w Egipcie, Libii i Jemenie miała wymiar szczególny.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Benghazi_Anti-Qaddafi_protest.jpg&filetimestamp=20120601035324 Licencja- Creativ Commons / Fot. Mbi3000Do najpoważniejszego w skutkach incydentu doszło na wschodzie Libii. Konsulat ambasady amerykańskiej w Benghazi zaatakowały grupy radykalnych fundamentalistów islamskich. W czasie kilkugodzinnej bitwy o kontrolę nad placówką śmierć poniósł ambasador Christopher Stevens i 3 innych pracowników misji dyplomatycznej. Był to pierwszy przypadek śmierci amerykańskiego ambasadora na służbie od 1979 r.

Z całą pewnością politycy powinni być uwrażliwieni na informację przekazywane mediom. Przykład incydentu z lutego 2006 r., gdy włoski minister Roberto Calderoli zaprezentował koszulkę przedstawiającą karykaturę proroka Mahometa jest jednym z przykładów braku wyobraźni i poszanowania poglądów wyznawanych przez inne nacje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.