Facebook Google+ Twitter

Wizyta przedstawicieli NATO w Gruzji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-15 10:32

Sekretarz Generalny NATO i ambasadorowie 26 krajów członkowskich spotkają się dziś w Tbilisi z prezydentem Micheilem Saakaszwilim. Rozmowy będą dotyczyć przyjęcia Gruzji do Sojuszu Północnoatlantyckiego i wsparcia, jakiego NATO może udzielić temu krajowi.

Władze Gruzji liczą na rychłe przyjęcie w struktury Paktu. Gruzińscy komentatorzy uważają, że członkostwo w NATO powstrzymałoby rosyjską interwencję w Osetii Południowej, a w przyszłości stanie się gwarancją bezpieczeństwa na Kaukazie.

Szef niezależnego Centrum Badań Międzynarodowych i Bezpieczeństwa profesor Niki Chitadze powiedział Polskiemu Radiu, że państwa członkowskie Sojuszu w pierwszej kolejności powinny osiągnąć kompromis w sprawie dopuszczenia Gruzji do kolejnego etapu współpracy z NATO. Jego zdaniem, podczas grudniowego szczytu Paktu, Gruzja i Ukraina powinny uzyskać konkretne warunki i terminy, gwarantujące przyszłą integrację.

Prócz tego, zdaniem eksperta, konieczna jest aktywniejsza współpraca w ramach komisji NATO - Gruzja oraz określenie wszystkich tych aspektów współpracy wojskowej i politycznej, które uwzględnią niedawną agresję Rosji na Gruzję.

"Sądzę, że państwa NATO powinny zająć twardą pozycję - taką, jaką zajęły w latach osiemdziesiątych, co w konsekwencji doprowadziło do wyprowadzenia wojsk rosyjskich z Europy Wschodniej i Afganistanu" - powiedział Polskiemu Radiu szef Centrum Badań Międzynarodowych.

O przyjęcie szybkiego planu integracji Gruzji z NATO apelował wielokrotnie prezydent Micheil Saakaszwili. Gruziński przywódca ostrzegał również państwa Europy Zachodniej, aby nie dały się zastraszyć Rosji. Złagodzenie stanowiska wobec konfliktu zbrojnego w Gruzji może bowiem doprowadzić do podobnych wydarzeń na Ukrainie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.