Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16998 miejsce

Wizyta studyjna polskich klastrów w Islandii

W dniach 30 września – 3 października 2013 r. pracownicy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. wraz z przedstawicielami klastrów wzięli udział w wizycie studyjnej w Islandii, gdzie spotkali się klastrowiczami z Islandii i Turcji.

Przedstawiciele polskich klastrów spotykają klastrowiczów z Islandii i Turcji / Fot. archiwum Menu GroupWizyta w Islandii została zorganizowana w ramach projektu Capacity Development for Cluster Managers, który to projekt prowadzony jest przez RARR w partnerstwie z Aegean Exporters’ Associations – Izmir Turcja, Icelandic Center For Research – Laugavegi Islandia.

Uczestnikami wyjazdu byli Rusłan Harasym z Innowacyjnego Klastra Zdrowie i Turystyka, Bartłomiej Piotrowski z Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej, Paweł Kielanowski z Klastra Firm Informatycznych Polski Wschodniej, Józef Kisielewski z Gdańskiego Klastra Budowlanego oraz Tomasz Perkowski z Podlaskiego Klastra Bielizny. Ze strony RARR S.A. udział wzięli pracownicy projektu: Jakub Karp - będący również jednym z przedstawicieli Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw uczestniczącego w wyjeździe do Islandii, Joanna Augustyn i Tomasz Bober. Na miejscu spotkali się z bliźniaczą delegacją z Turcji – eksperci projektu przyjechali razem 10 przedstawicielami tureckich klastrów.

Gospodarzem i głównym organizatorem całego wydarzenia był islandzki partner projektu, czyli firma Rannis, a szczególnie jej przedstawiciel w projekcie - Thorvaldur Finnbjörnsson.

Celem wizyty było zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania klastrów islandzkich. Tematem wiodącym był sposób zarządzania klastrem, wraz z położeniem nacisku na rozwój strategii i wzrost konkurencyjności.

Wizyta studyjna polskich klastrów w Islandii obejmująca spotkania z klastrowiczami z Islandii i Turcji / Fot. archiwum Menu GroupW pierwszym dniu odwiedzono klastry i firmy działające w klastrach w Reykjaviku, były to firma VALKA (zajmująca się zastosowaniem automatyki w przemyśle rybnym), Ocean Cluster (skupiający firmy z branży rybnej, obsługujące cały łańcuch dostaw – od połowu do klienta końcowego) oraz Uniwersytet Islandzki, gdzie odwiedzono Icelandic Institute for Intelligent Machines (Islandzki Instytut Robotyki).
W tym dniu odbyły się również spotkanie z władzami lokalnymi i politykami.

Popołudniem odwiedzono elektrownię geotermalną Hellisheiðii i klaster Iceland Geothermal wraz z laboratorium kosmetyków i geotermalnym SPA - Blue Lagoon.

Wizyta studyjna w Islandii w ramach projektu Capacity Development for Cluster Managers / Fot. archiwum Menu GroupDrugiego dnia miał miejsce kulminacyjny punkt wizyty studyjnej – konferencja dotyczącą klasteringu, w której udział wzięło blisko 100 osób.
Głównym gościem była Minister Przemysłu i Handlu Islandii, pani Ragnheiður Elín Árnadóttir, ciekawe wystąpienia mieli Runólfur Smári Steinþórsson referat: „Cluster Excellence: Strategy and Steps for Development”, Hákon Gunnarsson: “Icelandic Cluster Management and Future of Clusters” i Ekin Taskin (Koordynator Główny Projektu CDCM) z prezentacją: “Management with Cluster Excellence: How to Design a Competitive Strategy for Clusters?”. Również przedstawiciele z Polski mieli możliwość przedstawienia swoich organizacji.

Wizyta studyjna w Islandii / Fot. archiwum Menu GroupNa koniec wręczono przedstawicielom islandzkich klastrów certyfikat jakości zarządzania klastrem: „Bronze Label of the European Cluster Excellence Initiative”. Certyfikaty te zostały przyznane w wyniku benchmarkingu przeprowadzonego w ramach projektu CDCM, a te same certyfikaty otrzymały już klastry z Polski i Turcji, które wzięły udział w benchmarkingu w ramach projektu.

Popołudniem po konferencji miały miejsce spotkania przedstawicieli, poprzedzone wstępem ze strony Thorvalda Finnbjörnsson, który nawiązał do dyskusji z konferencji i zachęcił menadżerów klastrów do podzielenia się swoją opinią. Następnie miało miejsce match-making: przedstawiciele zainteresowanych klastrów prezentowali dotychczasową działalność klastra oraz wymieniali się doświadczeniami z klastrami Islandzkimi i Tureckimi. Spotkania miały na celu nawiązanie ściślejszej współpracy pomiędzy przedstawicielami klastrów z 3 krajów.

Przedstawiciele klastrów polskich i RARR w Islandii / Fot. archiwum Menu GroupTrzeciego dnia odwiedzono klaster Katla Geopark, gdzie wysłuchano prelekcji na temat rozwoju turystyki wulkanicznej połączonej z rozwojem regionu. W trakcie tej wizyty udało się zobaczyć niektóre z najciekawszych atrakcji turystycznych Islandii tj. wodospad Gullfoss i słynne gejzery.

Dzięki tej bezpośredniej wizytacji polscy klastrowicze mieli okazję wprost zetknąć się zarówno z różnego rodzaju zagadnieniami związanymi z metodologią pracy, jak i wszelkimi nowinkami organizacyjno-technicznymi, mającymi na celu wdrażanie możliwie najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Islandczycy mogli z kolei zaczerpnąć nieco informacji pochodzących z Polski. Dzielenie się nimi nawzajem może bowiem przynieść tylko i wyłącznie pozytywne skutki – w tego typu przypadkach zachodzą zazwyczaj procesy obopólnej korzyści. Jeśli dodamy do tego spotkania z politykami, np. władzami lokalnymi, oznacza to, że wizyta RARR-u i Klastra OKIP była niezwykle owocna, bo nastawiona na konkretne i realne działania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.