Facebook Google+ Twitter

Wizyta w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie i powrót do dzieciństwa

Rzeszowskie Muzeum Dobranocek niebawem będzie obchodzić swoje drugie urodziny. Niemal codziennie przewijają się przez nie tłumy dorosłych i dzieci, chcących "na żywo" zobaczyć swoich ulubionych bohaterów bajek.

Już w progu gości wita licząca ponad metr wysokości pluszowa maskotka Krecika. Dalej, w kącie kolejnego pomieszczenia, siedzi przy ławce Miś Uszatek, obok stoi tablica i liczydło. Ponadto w kilkunastu przeszklonych gablotach znajduje się kolekcja pamiątek i przedmiotów tematycznie związanych z dobranockami, które prezentowano w telewizji od lat 60. do 80. ubiegłego wieku.

W muzeum znalazły się przytulanki, zabawki, puzzle, klocki, książeczki i inne rzeczy poświęcone bajkowym bohaterom. Na wystawie znajdziemy też przedmioty codziennego użytku z wizerunkami postaci z dobranocek: talerze, kubki, opakowania po batonikach i gumach do żucia, a także po kosmetykach. Jest miód sztuczny "Maja", szampon i mleczko kosmetyczne z serii "Jacek i Agatka", a nawet mydełka Gąski Balbinki...

Do oglądających śmieje się zza szyb rozbójnik Rumcajs, Bolek i Lolek już obmyślają kolejny plan, a Pszczółka Maja tryska energią. Wśród eksponatów znajdują się oryginalne figurki lalek "grających" w filmach: dwa króliczki Misia Uszatka, lalki-unikaty z filmu o Misiu Coralgolu, "Plastusiowego pamiętnika" i innych. Można zobaczyć też folie z kadrami filmów animowanych, np. Reksia i dowiedzieć się, jak konstruowany był w filmie ruch.

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie jest jedynym takim muzeum w Polsce. Zgromadzone w nim eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy, który przekazał swoje skarby miastu.

- Ten zbiór przedmiotów zwyczajnych i niezwyczajnych, pozwala dostrzec coś więcej niż tylko same filmy. Jest to świadectwo ogromnej popularności, jaką cieszyły się "dobranocki" oraz ich funkcjonowania poza magicznym kręgiem codziennych, wieczornych dziesięciu minut. - pisze na stronie internetowej Muzeum Wojciech Jama, twórca i pomysłodawca kolekcji.

Bo kto z nas nie pamięta tej emocjonującej chwili, gdy wygodnie zasiadało się na kanapie przed telewizorem, żeby z uśmiechem na buzi zakończyć kolejny dzień i prześledzić przygody ulubionych bohaterów?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ambaras
  • Ambaras
  • 08.02.2011 18:47

A jest tam Miki Mol, ten slynny mol ksiazkowy z Bajek Zza Okna? To byl serial dla dzieci z lat 90tych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszna uwaga. Galeria uzupełnia a tutaj powinny być chociaż cztery zdjęcia, załączony film, ścieżka dźwiękowa przeprowadzonego wywiadu z kustoszem muzeum. Wtedy zwiększa się atrakcyjność artykułu. Trzeba przyznać, że autor wspaniale pisze artykuły, nie znaczy to żeby odchodzić od nowoczesnych środków przekazu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dobranocka" to jest drugi program - obok "Tańca z Gwiazdami" za który jestem wdzięczny TV Polskiej że istnieje;)) Pamiętam także, kiedy przed wielu laty odwiedzałem Animacje rysunkowe do "Bolka i Lolka" w Bielsko-Białej jak wielkie wrażenie ta Fabryka Snów na mnie wywarła! Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tu też daję 5 :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wzrokowiec
  • Wzrokowiec
  • 09.01.2011 19:45

Dziękuję Paszczaczku ;*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcia tutaj: link ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wzrokowiec
  • Wzrokowiec
  • 09.01.2011 19:06

A gdzie zdjęcia ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Noname
  • Noname
  • 09.01.2011 19:04

Tylko tam pojechać i przypomnieć sobie beztroski okres dzieciństwa... <marzy>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.