Facebook Google+ Twitter

Wizyta w Muzeum Uniwersyteckim KUL

Każdy szanujący się student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powinien odwiedzić uczelniane muzeum znajdujące się w dawnych salach 28 i 29 Gmachu Głównego, gdzie kiedyś mieściła się... stołówka akademicka.

 / Fot. Karolina SulejMuzeum otwarto dla zwiedzających 30 maja podczas święta patronalnego KUL przypadającego na uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego.

Pomieszczenie muzeum nie jest zbyt duże, ale za to bardzo jasne i bogato wyposażone w pamiątki związane z historią uniwersytetu. Na ścianach wiszą portrety osób związanych z uczelnią. Na podłodze, pokrytej lśniącą posadzką, po lewej stronie sali znajduje się mapa Lublina z KUL w centrum. Nie sposób nie zauważyć stojącej obok mapy wielkiej gabloty z tronem, który służył Janowi Pawłowi II podczas spotkania ze społecznością akademicką na dziedzińcu uczelni 9 czerwca 1987 roku. Za szybą umieszczone są też: sutanna, biret i stuła Karola Wojtyły oraz najstarsza zachowana toga rektorska.

W zbiorach znajduje się również wiele ciekawych ekspozycji, które mają swoją historię np. drewniana laska, filiżanka z 1976 r., zasuszony fragment rośliny ozdabiającej tron ojca świętego, kopia ogłoszenia o naborze do KUL z "Kuriera Warszawskiego" z dnia 28 września 1918 r., mszał ofiarowany przez prymasa Wyszyńskiego z dedykacją. Jednym z najcenniejszych zbiorów jest sztandar przekazany ojcu Krąpcowi w 1973 r., wręczony podczas obrad duchowieństwa odbywających się co roku, stare dokumenty z ważnych pism m.in. telegram od Józefa Piłsudskiego, wiele aktów osobowych z czasów nauczania Karola Wojtyły, także bogata ekspozycja pamiątkowych medali (w tym ten najważniejszy - za zasługi dla KUL). Mnie osobiście najbardziej podobała się pięknie zdobiona, wielka księga pamiątkowa AZS.

Muzeum jest wyposażone w multimedialny system prezentacji. Jedną z głównych atrakcji jest możliwość posłuchania głosów profesorów wykładających na uczelni. Umożliwiają to nagrania archiwalne znajdujące się naprzeciwko gabloty z tronem papieskim. Warto podkreślić, że każdy z eksponatów jest opisany w języku polskim i angielskim.

Muzeum ciągle wzbogaca swoją ekspozycję. Istnieje głównie po to, by przybliżyć studentom przeszłość uniwersytetu. W jego celach tkwi również upamiętnianie związków Karola Wojtyły z KUL-em, promowanie działalności edukacyjnej i naukowej. W planach jest również organizacja wystaw okolicznościowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.