Facebook Google+ Twitter

Wizyta w ośrodku jeździeckim "Pod Kasztanami" w Mołdawinie

Współautorzy: Ryszard Jan Zagórski

Wycieczka rowerowa z Nowogardu przez Miłogoszcz, Mołdawin, Troszczyno i Wierzbięcin, przerodziła się w kilkugodzinną wizytę w Ośrodku Szkolenia i Konnej Rekreacji "Pod Kasztanami" w Mołdawinie k/Reska w województwie Zachodniopomorskiem.

Zawsze w niedzielę spod tego ratusza w Nowogardzie o godz 9;00, rowerowe wycieczki wyruszają na trasę. Trasę określa się bezpośrednio przed startem. Czasami jest podział na dwie grupy z różnicą dystansu do zaplanowanej trasy. / Fot. Piotr WierzbickiWycieczka rowerowa z Nowogardu przez Miłogoszcz, Mołdawin, Radzim i Wierzbięcin.

Jak się okazało, była to wyprawa w miejsca już dawno zapomniane. Zatrzymujemy się na krótką przerwę w miejscowości Miłogoszcz. Szkółka drzew leśnych Nadleśnictwa w Resku przywrócona do dawnej świetności. Pałac, nadgryziony zębem czasu, stoi dzisiaj w zupełnie nowej szacie elewacyjnej. Wokół miejsca do wypoczynku dla klientów i miejscowej ludności. Podziwiamy atmosferę lasu i po krótkiej przerwie ruszamy do Mołdawina. Drogi jakoś dziwnie utwardzone, jakby nas witały i zapraszały. Dawniej trudno było tędy przejechać rowerem. W Mołdawinie stoi jeszcze pradawny kamień wyznaczający środek miejscowości. Niedaleko stąd są kurhany, zatem musiało się tutaj toczyć bardzo bujne życie Słowian. Dwieście metrów dalej widzimy konie.

Ośrodek Jeździecki "Pod Kasztanami" w Mołdawinie k/ReskaW każdy weekend przyjeżdżają tutaj dzieci z rodzicami na indywidualną naukę jeździectwa. Kadra szkoleniowa składa się z pięciu instruktorów o wysokim stopniu kwalifikacji, co daje pożądane efekty i sprawia, że coraz więcej ludzi odwiedza ośrodek. Łagodne usposobienie zwierząt, świadczy o dobrym traktowaniu ich przez tutejszych pracowników. Ich kondycja fizyczna potwierdza prawidłową pielęgnację. Wszyscy są zadowoleni, szczególnie
zwierzęta i dzieci. Po rozmowie (którą zamieszczam pod artykułem) z właścicielem ośrodka - panem Jackiem Sobczakiem, wyruszyliśmy w dalszą drogę przez lasy.


"Pod Kasztanami" w Mołdawinie k/Reska to ośrodek jeździecki. Nauka jeździectwa jest połączona z rekreacją i lecznictwem. W wakacje turnusy trwają cały tydzień i zmiana. Pracuje tutaj pięciu instruktorów, wysokiej klasy fachowców. / Fot. Piotr Wierzbicki
Zwierzęta żyją w symbiozie. Szczury potrafią odgonić takie zwierzę jak koń od koryta. Koń staje się nerwowy. Kot dostając mleko, ma czas i dopilnuje, żeby w stajni nie buszowały gryzonie. / Fot. Piotr WierzbickiKozy wypatrują stałych klientów i turystów w nadziei na otrzymanie smakołyków. Konie mają więcej szczęścia, bo przy nich pracują, pielęgnują i ujeżdżają dzieci. Wytworzona więź między nimi skutkuje częstym poczęstunkiem smakołyka. / Fot. Piotr Wierzbicki

Znajdź nas na Google+Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Jakaś awaria na YOU TUBE powoduje, ze tego filmu nie można zobaczyć w tej chwili. Mam nadzieję, że szybko
uporamy się z tym. Natomiast wywiad z właścicielem na AUDIO funkcjonuje doskonale.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkółka jeździecka to coś wspaniałego przede wszystkim dla miłośników koni i jazdy konno. Pełni też nieocenioną rolę terapeutyczną. Mamy tu na uwadze, głównie chore dzieci. Warto przy tej okazji odejść na chwilę od powagi tematu do skromnego żartu. Otóż ktoś powiedział o koniu, że to osioł, a o ośle, że wydaje się być koniem, przetłumaczonym na holenderski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kocham konie, dlatego Twój artykuł Piotrze zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jak to dobrze, że Ty tak wytrwale "pedałujesz" po tej Polsce i pokazujesz nam Ją w różnych, ciekawych odsłonach. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki. Będę musiał i tak poprawić. Podwojone zdjęcie a te co powinny być, nie ma. Jakaś pomyłka w moderacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo atrakcyjny ośrodek poznałem dzięki Twojej pasji odkrywania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie. Piotrze, zaskoczyłeś mnie dołączeniem tego wywiadu. Co się stało?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super materiał, gratuluję pomysłowości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Stanisławo, zgadza się. Tą metodą można było wykonać relacje z rekonstrukcji ataku na Kielce w 1939 roku. Jedna osoba nie jest w stanie zebrać materiał przy szybko zmieniającej się akcji. To samo na dużych obiektach, nie wszędzie można być na raz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na AUDIO jest nagrana rozmowa z właścicielem stadniny i ujeżdżalni koni. Film pokazuje trening i obejście stadniny na żywo. Galerie zdjęć tez we właściwej sobie formie. Zdecydowaliśmy się na szersze opracowanie, ponieważ kilka lat temu uważaliśmy ten teren i gospodarstwo za bezpowrotnie utracone dla społeczeństwa. Dopiero Pan J. Sobczak zaryzykował i trafił w dziesiątkę. Obecnie przyjeżdżają tutaj dorośli z dziećmi w celu nauki jeździectwa. Dla wytrawnych odbywają się konne wycieczki. Mniej zaawansowani mają trasy o mniejszym stopniu trudności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podziwiam różnorodnosć warsztatu dziennikarskiego. Ja z uporem trzymam się słowa pisanego, ale to chyba nie wystarcza. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.