Facebook Google+ Twitter

Wkrótce festiwal monodramu - United Solo Europe 2015

Od 15 do 21 czerwca w Teatrze Syrena odbędzie się 3. europejska edycja United Solo Europe, największego festiwalu monodramu na świecie. W tym czasie Warszawa zamieni się w światową stolicę monodramu.

plakat / Fot. Teatr SyrenaMonodram jest jedną z najbardziej wymagających form teatralnych pod względem poziomu artystycznego. Poprzez obcowanie z kulturą wysoką uczestnicy Festiwalu rozwijają kompetencje kulturowe i poszerzają krąg swoich zainteresowań. Dlatego, poza prezentacjami spektakli, istotnym punktem Festiwalu United Solo Europe są, towarzyszące każdej edycji, warsztaty prowadzone przez zagranicznych artystów dla studentów polskich uczelni aktorskich. Zagraniczni artyści, dzięki warsztatom, mogą w szerszym kontekście poznać Polskę i polskie myślenie o teatrze. Warsztaty będą dokumentowane, a ich efekty zostaną opublikowane na stronie Teatru Syrena.

- Największy festiwal monodramu na świecie zainaugurował w 2013 roku swoją europejską edycję w Teatrze Syrena w Warszawie. United Solo powstał w 2010 roku w Nowym Jorku - wspomina Omar Sangare, aktor, reżyser, producent, pedagog, założyciel i dyrektor artystyczny festiwalu United Solo w Nowym Jorku. - Wśród uczestników poprzednich festiwali byli zdobywcy nagród Emmy, Grammy i Obie, nominowani do Oscarów i Tony Awards, a także wykładowcy i absolwenci znanych szkół aktorskich, takich jak UCLA, NYU, Yale University, Stella Adler Studio, Actors Studio. Warszawski program tworzymy znając tradycje teatru po tej stronie Atlantyku i celując w gusta europejskiego widza. Przedstawienia, które prezentujemy, pokazywane są w wielu językach. Dotyczą kultur z całego świata i poruszają kwestie istotne dla ludzi w różnych okresach historii. Festiwal zabierze widzów w dalekie podróże w czasie i przestrzeni bez konieczności wstawania z teatralnego fotela. Dotychczasowe dwie edycje w Warszawie zakończyły się dużym sukcesem artystycznym i frekwencyjnym - dodaje.

Festiwal United Solo Europe powstał z potrzeby podjęcia intymnej rozmowy na temat człowieka, jego dążeń i obaw w dzisiejszym kosmopolitycznym świecie. Festiwal jest kolejną próbą poszukiwań miejsca współczesnego teatru jednego aktora w procesie integracji i globalizacji oraz próbą określenia duchowej kondycji i tendencji współczesnego człowieka i świata.

Poprzednie dwie edycje stworzyły miejsce na dojrzałe dyskusje i refleksje o poczuciu odrębności i indywidualności oraz ksenofobii i dyskryminacji w różnych kontekstach - filozoficznym, społecznym, politycznym, artystycznym i egzystencjalnym.
Prezentacja monodramów z całego świata stanowi doskonałe pole do integracji międzynarodowej i szukania tożsamości narodowej oraz wzajemnej inspiracji. Celem Festiwal United Solo Europe jest również sprowadzanie i pokazywanie na scenie Teatru Syrena wybitnych twórców, którzy rzadko lub nigdy wcześniej nie byli ze swoimi spektaklami w Polsce.

Festiwal daje wiele możliwości - wymianę doświadczeń, pokazanie sztuki aktorskiej z różnych zakątków globu, zaprezentowanie najnowszych trendów w rozwoju monodramu i przekazywanie wiedzy oraz prezentację umiejętności wobec młodych polskich adeptów sztuki aktorskiej. United Solo Europe staje się jednym z najważniejszych wydarzeń łączących Nowy Jork z Warszawą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.