Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce Jacek Berbeka wyruszy na Broad Peak po ciało brata

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Odwiecznym marzeniem człowieka było latać jak ptaki i być tam, gdzie nikt nie dotarł, zdobyć najwyższe szczyty Ziemi. Cele te zostały spełnione, na najwyższych szczytach Ziemi – okupione najwyższym poświęceniem - nierzadko śmiercią.

Himalaje - jako ogromny i rozległy łańcuch górski na naszej planecie, ciągnący się od Pakistanu, przez Indie, Chiny (Tybet), po Nepal i Bhutan – mają aż 10, spośród 14 ośmiotysięczników świata. Przed 60-ciu laty (29 maja 1953) Edmund Hillary (1919 - 2008) – nowozelandzki pszczelarz, himalaista i polarnik – jako pierwszy człowiek w historii zdobył Mount Everest; najwyższy szczyt Ziemi w Himalajach (Himālaya - to "siedziba śniegów") o wysokości 8850 m n.p.m. Od tamtej pory zdobyło go kilka tysięcy ludzi, w tym kilkoro Polaków.

Polscy himalaiści zanotowali swoje sukcesy, w zdobyciu Korony Himalajów, czyli 14 znanych w świecie ośmiotysięczników. Wśród najwybitniejszych znaleźli się, m.in. Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik i Maciej Berbeka. Jerzy Kukuczka, zdobył Koronę Himalajów w 1987 roku, a w dwa lata później, podczas próby przejścia niepokonanej jeszcze wtedy południowej ściany Lhotse, zginął na jej lodowych zboczach. Na zdjęciu Lhotse.

Nasza najsłynniejsza wspinaczka, himalaistka Wanda Rutkiewicz, która jako pierwsza Europejka i trzecia na świecie kobieta pokonała Mount Everest w 1978 roku, w 1986 roku, jako pierwsza kobieta zdobyła K2. Zginęła podczas wchodzenia na swój dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę, w maju 1992 roku. Na zdjęciu Kanczendzonga.

Maciej Berbeka (ur. 1954 w Zakopanem – zm. 2013 na Broad Peak w Karakorum) – to nestor polskiego himalaizmu, ratownik TOPR, nauczyciel, artysta malarz, grafik, członek Klubu Wysokogórskiego w Zakopanem. W dziedzinie himalaizmu ma wiele sukcesów: zdobywca 5 ośmiotysięczników, osiągnął dwa pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki - na Manaslu w Himalajach (8156 m n.p.m. w 1984) i Broad Peak (8051 m n.p.m. - 5 marca 2013 r.), i wytyczył trzy nowe drogi.

Zdobył Annapurnę nową, nieprzetartą drogą – przez południową ścianę. Annapurna to ośmiotysięcznik w Nepalu (dziesiąty pod względem wysokości szczyt Ziemi) - 8091 m n.p.m. Maciej Berbeka był szefem himalajskich wypraw zimowych na Manaslu w Nepalu i Nanga Parbat w Pakistanie. Zdobył też Mount Everest w 1993 roku od strony chińskiej. W 1988 roku był bliski zdobycia zimą szczytu Broad Peak; zatrzymał się na przedwierzchołku 8027 m n.p.m. i do niego należał przez 23 lata zimowy rekord zdobytej wysokości góry K1 w Karakorum, na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin. Na zdjęciu Mount Everest.

Maciej Berbeka, jako pierwszy człowiek zimą przekroczył 8000 m w Karakorum. Zginął 6 marca 2013 roku, wraz z Tomaszem Kowalskim, po pierwszym w historii zimowym zdobyciu szczytu Broad Peak (zdjęcie w czołówce artykułu) w Karakorum, podczas drogi powrotnej do bazy.

Zobcz zdjęcia (2) - Maciej Berbeka na Broad Peak (PHZ) -wyboracza.pl.

Jacek Berbeka - brat Macieja Berbeki, który zginął wraz z Tomaszem Kowalskim, 6 marca 2013 roku, po pierwszym w historii zimowym zdobyciu szczytu Broad Peak (podczas drogi powrotnej), chce pojechać na ten szczyt i odnaleźć ciała obu himalaistów. Nie wyobrażam sobie, abym mógł zostawić brata na tej górze – mówi.

Jacek Berberka o planach swojej wyprawy opowiedział dziennikarzom RMF FM, o czym pisze "Wyborcza". Pytany o przyczynę, która mogła doprowadzić do tragedii, powiedział: "Przyczyną nieszczęścia było załamanie psychiczne. A załamanie psychiczne nastąpiło w wyniku tego, że chłopcy zostali sami."

O wyprawie po brata mówi, że zdecydował się na to, gdyż "tam zginęły dwie osoby". Jak podkreśla - "nie mogę pozwolić, by zostali w miejscach widocznych, gdzie będą przechodziły dziesiątki ludzi (...)" "To jest droga, którą latem pokonuje bardzo dużo osób (…) przede wszystkim zdobywa się Broad Peak. Niedługo w Karakorum zacznie się sezon letni i nie wyobrażam sobie, bym mógł zostawić brata czy osoby, z którymi się wspinał, w miejscu, gdzie narażeni będą na ciekawski wzrok tylu obcych ludzi."

Jak wyjaśnia Jacek Berbeka, na ponad ośmiotysięczny szczyt Himalajów, wybiera się z przyjaciółmi. Mają przygotowany trzyetapowy plan. Chcą znieść ciała do podstawy ściany. "Jeżeli się nie uda, to chciałbym znaleźć miejsce w tej szczelinie brzeżnej u góry, poniżej przełęczy, jeżeli będzie to głęboka szczelina." Ale jeśli i to będzie dużym problemem, chce przesunąć oba ciała "z tego miejsca, w którym teraz są, i znaleźć miejsce, gdzie oni nie będą niepokojeni" - mówi.

Do pomocy Jackowi Berbece wyjadą: Jacek Jawień, Krzysztof Tarasiewicz, i – jak określany jest - "guru od uspokojenia" - Jacek Hugo-Bader. Wyprawa w Karakorum otrzymała już wymagane zezwolenie pakistańskiego ministerstwa turystyki. Może przebywać w określonym rejonie gór od 14 czerwca do 10 sierpnia 2013 roku.

Zobacz zdjęcia i WIDEO - Gdzie jest braterstwo liny? Także film ze szczytu Broad Peak -Jacek Berbeka wyrusza po ciało brata.

Ostatnio – według TVN24 - na tragicznie zakończoną wyprawę, w marcu bieżącego roku na Broad Peak, rzucono nowe światło. W reportażu prezentowanych przez TVN24, pojawiły się nowe zapisy nagrań, z ataku na szczyt. Szef wyprawy Krzysztof Wielicki, komentował: "Myślałem, że podczas zejścia zwiążą się liną, że będą sobie pomagali." Z nagrania rozmów z Broad Peak, wiadomo, co mówił w dramatycznych chwilach Krzysztof Wielicki: Bielecki i Małek poczuli się zagrożeni. Gdzie jest braterstwo liny?

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto