Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14476 miejsce

Wkrótce Łódź utonie w śmieciach

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2009-01-07 09:20

Łódzka sortownia śmieci przy ul. Zbąszyńskiej pęka w szwach. Tak ogromnej ilości posegregowanych odpadów ułożonych w papierowe i plastikowe kostki jeszcze tam nie było.

 / Fot. Express Ilustrowany- Dopóki finansowo będziemy wydolni, posegregowane śmieci będziemy odbierać, ale długo tak nie pociągniemy - mówi Wojciech Podczaski, dyrektor oddziału Łódź firmy Remondis. - Sytuacja jest podbramkowa. Mamy dziesiątki ton czystych odpadów, których nie możemy sprzedać - mówi Wojciech Podczaski. - W ostatnim kwartale minionego roku ceny za surowce wtórne spadły niemal dziesięciokrotnie.

Za tonę makulatury jeszcze we wrześniu papiernie płaciły od 200 zł do 250 zł. Dziś za tę samą ilość oferują 20 zł! A przecież koszt odebrania odpadów, przesortowania ich, zbelowania w kostkę i dostarczenia do odbiorcy jest kilkakrotnie wyższy. Na dodatek uchwała rady miasta pozwala nam odbierać od mieszkańców posegregowane śmieci za maksymalną stawkę wynoszącą zaledwie 2 zł. Jeszcze w ubiegłym roku za te same śmieci w kontenerze pobieraliśmy opłaty w wysokości 32 zł. Dziś pracujemy i liczymy finansowe straty.

Papiernie z kolei nie chcą więcej płacić za przyjmowanie makulatury, twierdząc, że mają za dużo surowca. Sortowni natomiast nie stać na przechowywanie makulatury do czasu, gdy papiernie znów zaczną za nią odpowiednio płacić. Co to oznacza?

- Posegregowana makulatura, czy np. plastikowe butelki typu PET zamiast do wtórnego użycia, mogą trafić na wysypisko i wtedy program segregowania odpadów straci sens - denerwuje się dyrektor Podczaski.

Problem drastycznego spadku cen i załamania się rynku odpadów dotyczy nie tylko Łodzi. Np. w Bydgoszczy i w Grudziądzu zrezygnowano z wystawiania pojemników na makulaturę.


Tomasz Jabłoński

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.