Facebook Google+ Twitter

Wkrótce odbędzie się Wielokulturowe Street Party

30 sierpnia Warszawa zamieni się w wielokulturową metropolię dzięki 3. edycji festiwalu. Parada, miasteczko wielu kultur, konkursy oraz przeróżne warsztaty - to tylko kilka z przygotowanych na ten dzień atrakcji.

Plakat Street Party 2009 / Fot. OrganizatorStreet Party to festiwal uliczny skierowany do mieszkańców Warszawy i promujący wielokulturowość stolicy poprzez radość i zabawę. W tym roku założeniem festiwalu jest pokazanie kultur mniejszości narodowych i etnicznych, społeczności imigracyjnych, które zamieszkują Warszawę. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną m. in. społeczności afrykańskie, arabskie, latynoamerykańskie, kaukaskie, społeczność indyjska, wietnamska, żydowska i ukraińska.

– Chcemy, aby Street Party stało się wizytówką Warszawy – podobnie jak Karnawał w Rio de Janeiro czy Notting Hill Carnival w Londynie. Niezwykłe zainteresowanie, jakim cieszyło się Street Party w dwóch poprzednich latach (edycje 2007 i 2008), przekonało nas, jak otwarci na różnorodność kulturową są warszawiacy i jak ważna jest organizacja kolejnych edycji wydarzenia – tłumaczą organizatorzy.

Mapa wielokulturowej parady / Fot. OrganizatorGłównym wydarzeniem festiwalu będzie wielokulturowa parada, która o godz. 13 przejdzie od placu Bankowego do miasteczka wielokulturowego zbudowanego na Krakowskim Przedmieściu (ulicami: Marszałkowska, Świętokrzyska, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście). Paradę poprowadzą tancerze ze szkół i grup tanecznych prezentujący różnorodne style taneczne, m.in. sambę karnawałową przy akompaniamencie batucady, egipski taniec orientalny (taniec brzucha), capoeirę, taniec afrykański i tańce afrobrazylijskie, tańce afrokubańskie, chiński taniec z bębnami oraz tańce latynoamerykańskie (w tym salsę).

– Podczas parady planowane są 3 przystanki: róg Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, Mazowieckiej i Świętokrzyskiej oraz Świętokrzyskiej i Nowego Światu – zapowiada Patrycja Rosińska, jedna z koordynatorek projektu. – Parada ma na celu wniesienie koloru i rytmu na ulice Warszawy. Będzie kilka samochodów-platform, na których odbywać się będą pokazy samby, salsy, tańców afrykańskich, orientalnych, egipskich oraz tańca brzucha – dodaje.

Program wielokulturowego miasteczka / Fot. OrganizatorNa terenie wielokulturowego miasteczka, do którego będzie można przyjść w godzinach 15-22, czekają liczne atrakcje: możliwość uczestnictwa w warsztatach tanecznych i językowych, obejrzenia sztuki z różnych zakątków świata, spróbowania etnicznych potraw, zrobienia henny oraz pomalowania ciała w etniczne wzory. Przygotowana zostanie również strefa dla dzieci, oferująca najmłodszym warsztaty muzyczne, taneczne, zajęcia językowe i plastyczne. Najmłodsi poznają również gry pochodzące z różnych kultur.

Koordynatorzy poszczególnych projektów zapowiedzieli, co będzie działo się w ich strefie kulturowej.

– Parada kojarzy się zwykle z Brazylią: piękne pióra, samochody. I właśnie my do tego dążymy. W tym roku będzie wyższy poziom artystyczny. Parada będzie się składać z wielu elementów. Przedstawione zostaną zespoły rewiowe – amatorskie, półprofesjonalne i profesjonalne. Na samochodach-platformach nie zabraknie gorącej samby, tańca brzucha, salsy czy ruedy de casino. Widzowie zobaczą także pokaz capoeiry, dokładnie tak jak na karnawale w Salvadorze w Brazylii. Oprócz obejrzenia różnorodnych kultur będzie możliwość zapisania się na interesujące nas kursy, które wzbudziły nasze zafascynowanie – zapowiada Marcin Jagodziński, koordynator strefy latynoamerykańskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Być może, niestety nie znam niemieckiego. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli coś na wzór berlińskiego Karneval der Kulturen - http://www.karneval-berlin.de/ . Mam tylko nadzieję, że nie będzie kontr parady moherów i wszechpolaków ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.