Facebook Google+ Twitter

Wkrótce otwarcie Światowej Biblioteki Cyfrowej

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2009-04-15 15:09

21 kwietnia odbędzie się inauguracja działalności Światowej Biblioteki Cyfrowej, która umożliwi korzystanie z dzieł i dokumentów z bibliotek i archiwów niemal całego świata.

Przewodnim celem tej ważkiej inicjatywy jest stworzenie międzynarodowej biblioteki cyfrowej, udostępniającej swoje zasoby za darmo w Internecie. Biblioteka ma gromadzić zdigitalizowane manuskrypty, mapy, trudno dostępne książki, nagrania, czy choćby fotografie. Zasoby biblioteki dostępne będą w siedmiu językach: angielskim, rosyjskim, francuskim, hiszpańskim, arabskim, chińskim i portugalskim, zaś materiały będzie można ściągać na dysk twardy komputera a nawet na komórkę.

Idea powstania Światowej Biblioteki Cyfrowej pojawiła się w 2005 roku na sesji UNESCO w wystąpieniu Jamesa H. Billingtona, reprezentującego amerykańską Bibliotekę Kongresu. I właśnie ta instytucja zaangażowała się w prace nad stworzeniem od podstaw nowej światowej biblioteki. Sam projekt został przygotowany z inicjatywy ONZ, ale swój wkład, zarówno pod względem zawartości, jak i wiedzy technicznej, wniosły także biblioteki narodowe i instytucje kulturalne z wielu innych krajów, m.in.: Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Egiptu, Japonii, Chin, Rosji, Stanów Zjednoczonych. W projekt oczywiście zaangażowane jest także UNESCO.

Celem projektu jest zwiększenie ilości i różnorodności treści kulturowych w Internecie, dostarczanie materiałów dla nauczycieli, studentów i ogółu społeczeństwa oraz zmniejszenia przepaści cyfrowej między krajami – podało UNESCO. Twórcy biblioteki pragną również propagować wielojęzyczność i obecność języków niełacińskich w Internecie.

Inauguracyjna uroczystość odbędzie się w siedzibie UNESCO w Paryżu.

***
Źródło: www.onet.pl, www.historiaimedia.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W moim mniemaniu prawo autorskie nie ma tu nic do rzeczy. Chodzi przecież o dostęp do materiałów, które znajdują się w bibliotekach innych krajów, które teraz w Internecie będą udostępnione do czytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.04.2009 04:21

Umożliwi albo i nie jeśli prawo autorskie będzie takie jak obecnie to nic nie umożliwi no chyba że autorzy umarli 70 lat temu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.