Facebook Google+ Twitter

Wkrótce otwarcie Światowej Biblioteki Cyfrowej

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2009-04-15 15:09

21 kwietnia odbędzie się inauguracja działalności Światowej Biblioteki Cyfrowej, która umożliwi korzystanie z dzieł i dokumentów z bibliotek i archiwów niemal całego świata.

Przewodnim celem tej ważkiej inicjatywy jest stworzenie międzynarodowej biblioteki cyfrowej, udostępniającej swoje zasoby za darmo w Internecie. Biblioteka ma gromadzić zdigitalizowane manuskrypty, mapy, trudno dostępne książki, nagrania, czy choćby fotografie. Zasoby biblioteki dostępne będą w siedmiu językach: angielskim, rosyjskim, francuskim, hiszpańskim, arabskim, chińskim i portugalskim, zaś materiały będzie można ściągać na dysk twardy komputera a nawet na komórkę.

Idea powstania Światowej Biblioteki Cyfrowej pojawiła się w 2005 roku na sesji UNESCO w wystąpieniu Jamesa H. Billingtona, reprezentującego amerykańską Bibliotekę Kongresu. I właśnie ta instytucja zaangażowała się w prace nad stworzeniem od podstaw nowej światowej biblioteki. Sam projekt został przygotowany z inicjatywy ONZ, ale swój wkład, zarówno pod względem zawartości, jak i wiedzy technicznej, wniosły także biblioteki narodowe i instytucje kulturalne z wielu innych krajów, m.in.: Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Egiptu, Japonii, Chin, Rosji, Stanów Zjednoczonych. W projekt oczywiście zaangażowane jest także UNESCO.

Celem projektu jest zwiększenie ilości i różnorodności treści kulturowych w Internecie, dostarczanie materiałów dla nauczycieli, studentów i ogółu społeczeństwa oraz zmniejszenia przepaści cyfrowej między krajami – podało UNESCO. Twórcy biblioteki pragną również propagować wielojęzyczność i obecność języków niełacińskich w Internecie.

Inauguracyjna uroczystość odbędzie się w siedzibie UNESCO w Paryżu.

***
Źródło: www.onet.pl, www.historiaimedia.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W moim mniemaniu prawo autorskie nie ma tu nic do rzeczy. Chodzi przecież o dostęp do materiałów, które znajdują się w bibliotekach innych krajów, które teraz w Internecie będą udostępnione do czytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.04.2009 04:21

Umożliwi albo i nie jeśli prawo autorskie będzie takie jak obecnie to nic nie umożliwi no chyba że autorzy umarli 70 lat temu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.