Facebook Google+ Twitter

Wkrótce poznamy tajemnicę tajemniczego jasnego punktu na powierzchni planety karłowatej Ceres

Sonda Dawn przysłała kilka miesięcy temu zdjęcie planety karłowatej Ceres, na którym zarejestrowała niezidentyfikowany jasny punkt w jednym z kraterów. NASA donosi, że na Ziemię dotarły bardziej szczegółowe ujęcia tego rejonu.

 / Fot. NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDATajemniczy odblask został zarejestrowano na dnie krateru Occator, który ma 92 kilometry średnicy i 4 kilometry głębokości. NASA otrzymała nowe zdjęcia srebrzystego punktu na Ceres i skompilowała je, by osiągnąć dokładniejszy efekt. Agencja zamieściła również animację, która pokazuje topografię krateru.

Zdjęcia wykonane z aktualnej orbity sondy Świt mają trzy razy wyższą rozdzielczość niż fotografie przesłane w czerwcu. "Wkrótce analiza naukowa ujawni geologiczną i chemiczną naturę tego tajemniczego i fascynującego zjawiska" - twierdzi Marc Rayman - główny inżynier misji Dawn i jej dyrektor.

 / Fot. NASASonda Świt zrealizowała już dwa 11-dniowe cykle mapowania powierzchni planety karłowatej. 9 września rozpoczął się trzeci cykl. Razem ma ich być sześć i przeprowadzono zostaną na 14 różnych orbitach.

Sonda Dawn rozpoczęła swoją podróż w 2007 r. Początkowo zbadała planetoidę Westa. W grudniu 2014 r. rozpoczęła podejście do Ceres. 6 marca 2015 r. weszła na orbitę tej planety karłowatej.

Czytaj także: Sonda New Horizons zaczęła wysyłać na Ziemię najważniejsze dane z przelotu nad Plutonem


Ceres znajduje się w pasie planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Ta planeta karłowata o średnicy 950 kilometrów jest największym obiektem w tej lokalizacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.