Facebook Google+ Twitter

Wkrótce rusza Festiwal Warszawa Singera 2016

27 sierpnia kultura żydowska na nowo rozgości się w stolicy za sprawą XIII Festiwalu Warszawa Singera. Impreza potrwa do 4 września.

plakat / Fot. materiały organizatoraFestiwal Warszawa Singera to kultura żydowska w najlepszym wydaniu. Organizatorzy prezentują widzom znakomitych artystów, pisarzy, muzyków wraz z ich innowacyjnymi projektami. To szansa na poznanie żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Poprzez rozmowy z ekspertami, historykami, naukowcami, wspólną dyskusję, wymianę poglądów i wiedzy. Festiwal jest miejscem spotkania wszystkich tych, dla których świat jidysz jest ważnym elementem polsko-żydowskiego dziedzictwa.


W hołdzie tradycji


Muzyka zajmuje na Festiwalu Singera czołowe miejsce. Zaproszeni artyści poprzez swoją twórczość wykazują chęć odkrywania nie tylko historii, lecz także współczesności. Dlatego też tegoroczna edycja pokazuje, jak muzycznie rozwija się oraz w którym kierunku podąża kultura jidysz.

Festiwal tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego widzowie usłyszą najznakomitszych światowych kantorów. Wystąpią: Yaakov Lemmer, Benzion Miller, Tzudik Greenwald przy akompaniamencie wybitnego pianisty Menchaema Bristowskiego oraz z towarzyszeniem Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej. Orkiestra zaprezentuje się także na Placu Grzybowskim z jednym z najważniejszych utworów sakralnych w historii muzyki – "Requiem" Mozarta. Ostatnia kompozycja genialnego twórcy zabrzmi w wykonaniu czworga wybitnych solistów-śpiewaków WOK oraz Zespołu Wokalnego i Orkiestry Sinfonietta WOK. W podróż po "Żydowskiej muzyce XX wieku na smyczki" zabierze nas elita polskich smyczkowców: Katarzyna Duda, Katarzyna Brudnik-Gałązka oraz Marcin Zdunik. Widzowie obejrzą również niezwykły projekt "Yiddish Tango", przywracający ich do Warszawy lat 30. Nowe aranżacje tang po polsku, jidysz, hebrajsku i hiszpańsku wykona pieśniarka Olga Avigail oraz zespół kompozytora i pianisty Hadriana Tabęckiego "Tango Attack".

Z zagranicy


The Klezmatics / Fot. materiały organizatoraTegoroczną gwiazdą koncertu finałowego będzie nowojorska grupa klezmerska The Klezmatics (USA). Wszechstronna i eklektyczna twórczość zespołu łączy różnorodność stylów i gatunków muzycznych od tradycyjnych pieśni żydowskich, jazzu, poprzez gospel, do rocka. Koncert plenerowy "Noc Klezmerów" będzie okazją do wysłuchania zespołu Hamsa (Wielka Brytania), łączącego muzykę żydowską Europy Wschodniej i sefardyjskiej Turcji w autentyczny, śródziemnomorski muzyczny tygiel. Wystąpi też założone przez dwie Iranki i Serbkę austriackie trio Sormeh, którego specjalnością jest eklektyczne łączenie radosnej improwizacji zaczerpniętej z tradycji muzyki orientalnej i bałkańskiej z muzyką żydowską.

Pisarz Primo Levi oraz jego obozowa twórczość poetycka są kanwą projektu multimedialnego Francesco Bruno Ensemble "Remember" (Włochy). Wzruszająca muzyka stanowi tło dla poezji Leviego i jego świadectwa o tragicznej rzeczywistości w obozie zagłady.

Organizatorzy, jak zawsze otwarci na innowacyjne projekty muzyczne, przewidzieli także występ izraelskiego trio z Tel Awiwu, Savannah And The Stringz. Zespół po raz pierwszy w Warszawie zaprezentuje swoje odważne eksperymenty muzyczne, łączące jazz, Indie rock, kabaret i klasyczną muzykę kameralną we współczesnym stylu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.