Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

118 miejsce

Wkrótce rusza Festiwal Warszawa Singera 2017

26 sierpnia kultura żydowska ponownie rozgości w stolicy dzięki XIV Festiwalowi Warszawa Singera. Impreza potrwa do 3 września.

Plac Grzybowski i jego okolica pod koniec wakacji, jak co roku, zamieni się w barwny, multikulturowy świat, pobrzmiewający wspaniałą muzyką i zapomnianym już językiem. Zagrają i zaśpiewają gwiazdy polskiej sceny muzycznej oraz przedstawiciele międzynarodowej muzyki klezmerskiej. Będą wyczekiwane premiery i innowacyjne projekty artystów, bawiących się słowem i dźwiękiem, korzystających z historii i tradycyjnej, polsko-żydowskiej kultury.

Zagraniczne brzmienia


Frank London / Fot. Jacek Barcz, Warszawa SingeraGłównym elementem Festiwalu Warszawa Singera jest muzyka. Tegoroczną edycję tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego publiczność usłyszy najznakomitszych przedstawicieli muzyki klezmerskiej i kantoralnej. W tym roku muzycy wystąpią z projektem "Ahava Raba – pokój, miłość, muzyka" – emocjonalną interpretacją modlitwy i błogosławieństwa recytowanego przez wyznawców judaizmu podczas Szacharit – porannych żydowskich obrzędów religijnych. W tym wykonaniu zobaczymy światowej sławy artystów: Yaakova Lemmera, Patricka Farrella, Merlina Shepherda, Guy'a Schaloma, Benjy Fox-Rosena i Franka Londona. Ci sami muzycy wezmą udział w koncercie "FRANK LONDON & FRIENDS". Z samym Frankiem Londonem, nowojorskim trębaczem i kompozytorem, jednym z najwybitniejszych artystów tzw. Nowej Żydowskiej Muzyki, założycielem The Klezmatics, będzie się można poznać podczas spotkania "Opowiedz mi swoją historię", które poprowadzi Adam Baruch.

Daniel Kahn / Fot. Olrg Farynyuk, Warszawa SingeraPodczas Nocy Klezmerów wystąpi pochodzący z USA Daniel Kahn, aktor, reżyser, scenarzysta, poeta. Wraz ze swoim zespołem Daniel Kahn&The Painted Bird zaprezentuje utwory łączące muzykę klezmerską z elementami punku, folku i kabaretu, przy wykorzystaniu różnych instrumentów: akordeonu, klarnetu, puzonu, gitary elektrycznej. Za ich pomocą w nowatorski sposób wykona zarówno autorskie utwory, jak i innowacyjne adaptacje pieśni żydowskich i wierszy takich autorów z końca XIX i początku XX wieku jak Mordechaj Gebirtig czy David Edelstadt. Daniela Kahna zobaczymy także z drugim projektem, który wykona razem z międzynarodową supergrupą The Brothers Nazaroff, wykonującą swoje utwory w stylu jidish-folkpunk w hołdzie legendarnemu rosyjskiemu imigrantowi z Nowego Jorku, znanemu jako Nathan "Prince" Nazaroff.

To nie wszystkie atrakcje, które przygotował ten wszechstronny artysta. Wraz z Sashą Lurje stworzą intymny duet podczas koncertu "StrangeLoveSongs", śpiewając o miłości, pożądaniu, morderstwie, naturze i melancholii weltschmerzu po angielsku i jidysz, ukraińsku i rosyjsku. A w piątkowe popołudnie Daniel Kahn wraz ze Stowarzyszeniem MY poprowadzi ulicami Warszawy spacer muzyczny, który zakończy się na placu Grzybowskim uroczystą kolacją szabasową – Szabat Szalom.

Polskie brzmienia


Festiwal docenia polskich artystów i rokrocznie zaprasza do występów na swoich scenach rozwijających się, topowych muzyków z ich innowacyjnymi projektami.

Renata Przemyk / Fot. Warszawa SingeraWśród tegorocznych gwiazd publiczność usłyszy Renatę Przemyk w repertuarze Leonarda Cohena. W ramach koncertu "Boggie Street" usłyszymy utwory pochodzące ze spektaklu "Boogie Street" według "Księgi tęsknoty". Podczas Festiwalu koncert zostanie uzupełniony o aranżacje wielkich hitów wybitnego folk-rockowego artysty, jak "Suzanne" czy "Hallelujah".

Anna Maria Jopek / Fot. Zuza Krajewska, Warszawa SingeraBędzie można wziąć udział w spotkaniu dwóch niezwykłych światów wrażliwości i brzmień. Inspirujący się szeroko pojętą muzyką etniczną KROKE, wystąpi z warszawską premierą swojej najnowszej, jedenastej już w dorobku, płyty "Traveller". Zespół koncertuje nieprzerwanie i osiąga sukcesy na polskiej i światowej scenie muzyczne od 25 lat. Do wspólnej celebracji jubileuszu krakowskie trio zaprosiło wokalistkę, kompozytorkę, wizjonerkę i pasjonatkę Annę Marię Jopek. Wspólny występ artystów to wyjątkowa fuzja autorskiej muzyki, przywołująca wpływy wielu kultur, tradycyjnej muzyki i przeszłości, przy użyciu nowatorskich środków.

"Od serca do serca" to recital Moniki Chrząstowskiej w repertuarze Wiery Gran. Wśród utworów słynnej żydowskiej, przedwojennej pieśniarki Warszawy usłyszymy "Tango notturno", "Trzy listy" i "La vie en rose". Monika Chrząstowska to artystka obdarzona mocnym, głębokim głosem i temperamentem lirycznym, w której wykonaniu najpiękniej brzmią żydowskie ballady i nastrojowe utwory w jazzowych aranżacjach. Artystka wystąpi z akompaniamentem Pawła Leszczyńskiego, akordeonisty i pianisty, laureata międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardziej odpowiednim miastem (miasteczkiem) dla festiwalu Singera jest Goraj lub też Biłgoraj. Ze sławnej książki Szatan z Goraju .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.