Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce rusza Festiwal Warszawa Singera 2017

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
26 sierpnia kultura żydowska ponownie rozgości w stolicy dzięki XIV Festiwalowi Warszawa Singera. Impreza potrwa do 3 września.

Plac Grzybowski i jego okolica pod koniec wakacji, jak co roku, zamieni się w barwny, multikulturowy świat, pobrzmiewający wspaniałą muzyką i zapomnianym już językiem. Zagrają i zaśpiewają gwiazdy polskiej sceny muzycznej oraz przedstawiciele międzynarodowej muzyki klezmerskiej. Będą wyczekiwane premiery i innowacyjne projekty artystów, bawiących się słowem i dźwiękiem, korzystających z historii i tradycyjnej, polsko-żydowskiej kultury.

Zagraniczne brzmienia

Głównym elementem Festiwalu Warszawa Singera jest muzyka. Tegoroczną edycję tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego publiczność usłyszy najznakomitszych przedstawicieli muzyki klezmerskiej i kantoralnej. W tym roku muzycy wystąpią z projektem "Ahava Raba – pokój, miłość, muzyka" – emocjonalną interpretacją modlitwy i błogosławieństwa recytowanego przez wyznawców judaizmu podczas Szacharit – porannych żydowskich obrzędów religijnych. W tym wykonaniu zobaczymy światowej sławy artystów: Yaakova Lemmera, Patricka Farrella, Merlina Shepherda, Guy'a Schaloma, Benjy Fox-Rosena i Franka Londona. Ci sami muzycy wezmą udział w koncercie "FRANK LONDON & FRIENDS". Z samym Frankiem Londonem, nowojorskim trębaczem i kompozytorem, jednym z najwybitniejszych artystów tzw. Nowej Żydowskiej Muzyki, założycielem The Klezmatics, będzie się można poznać podczas spotkania "Opowiedz mi swoją historię", które poprowadzi Adam Baruch.

Podczas Nocy Klezmerów wystąpi pochodzący z USA Daniel Kahn, aktor, reżyser, scenarzysta, poeta. Wraz ze swoim zespołem Daniel Kahn&The Painted Bird zaprezentuje utwory łączące muzykę klezmerską z elementami punku, folku i kabaretu, przy wykorzystaniu różnych instrumentów: akordeonu, klarnetu, puzonu, gitary elektrycznej. Za ich pomocą w nowatorski sposób wykona zarówno autorskie utwory, jak i innowacyjne adaptacje pieśni żydowskich i wierszy takich autorów z końca XIX i początku XX wieku jak Mordechaj Gebirtig czy David Edelstadt. Daniela Kahna zobaczymy także z drugim projektem, który wykona razem z międzynarodową supergrupą The Brothers Nazaroff, wykonującą swoje utwory w stylu jidish-folkpunk w hołdzie legendarnemu rosyjskiemu imigrantowi z Nowego Jorku, znanemu jako Nathan "Prince" Nazaroff.

To nie wszystkie atrakcje, które przygotował ten wszechstronny artysta. Wraz z Sashą Lurje stworzą intymny duet podczas koncertu "StrangeLoveSongs", śpiewając o miłości, pożądaniu, morderstwie, naturze i melancholii weltschmerzu po angielsku i jidysz, ukraińsku i rosyjsku. A w piątkowe popołudnie Daniel Kahn wraz ze Stowarzyszeniem MY poprowadzi ulicami Warszawy spacer muzyczny, który zakończy się na placu Grzybowskim uroczystą kolacją szabasową – Szabat Szalom.

Polskie brzmienia

Festiwal docenia polskich artystów i rokrocznie zaprasza do występów na swoich scenach rozwijających się, topowych muzyków z ich innowacyjnymi projektami.

Wśród tegorocznych gwiazd publiczność usłyszy Renatę Przemyk w repertuarze Leonarda Cohena. W ramach koncertu "Boggie Street" usłyszymy utwory pochodzące ze spektaklu "Boogie Street" według "Księgi tęsknoty". Podczas Festiwalu koncert zostanie uzupełniony o aranżacje wielkich hitów wybitnego folk-rockowego artysty, jak "Suzanne" czy "Hallelujah".

Będzie można wziąć udział w spotkaniu dwóch niezwykłych światów wrażliwości i brzmień. Inspirujący się szeroko pojętą muzyką etniczną KROKE, wystąpi z warszawską premierą swojej najnowszej, jedenastej już w dorobku, płyty "Traveller". Zespół koncertuje nieprzerwanie i osiąga sukcesy na polskiej i światowej scenie muzyczne od 25 lat. Do wspólnej celebracji jubileuszu krakowskie trio zaprosiło wokalistkę, kompozytorkę, wizjonerkę i pasjonatkę Annę Marię Jopek. Wspólny występ artystów to wyjątkowa fuzja autorskiej muzyki, przywołująca wpływy wielu kultur, tradycyjnej muzyki i przeszłości, przy użyciu nowatorskich środków.

"Od serca do serca" to recital Moniki Chrząstowskiej w repertuarze Wiery Gran. Wśród utworów słynnej żydowskiej, przedwojennej pieśniarki Warszawy usłyszymy "Tango notturno", "Trzy listy" i "La vie en rose". Monika Chrząstowska to artystka obdarzona mocnym, głębokim głosem i temperamentem lirycznym, w której wykonaniu najpiękniej brzmią żydowskie ballady i nastrojowe utwory w jazzowych aranżacjach. Artystka wystąpi z akompaniamentem Pawła Leszczyńskiego, akordeonisty i pianisty, laureata międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych.
"Sefarad Nueva – pieśni sefardyjskie w jazzowym stylu" to niezwykły koncert w wykonaniu polskiej wokalistki Anny Riveiro z towarzyszeniem pianisty Piotra Karola Sawickiego. Występ łączy tradycyjne pieśni sefardyjskie z jazzowym brzmieniem oraz współczesną harmonię z kolorystyką fortepianu.

W uroczystej oprawie Synagogi im. Nożyków będzie można posłuchać koncertu muzyki klasycznej "Romantyzm – Zagłada / 9 arcydzieł na kwartet". Kwartet mistrzów w składzie z Katarzyną Dudą, Katarzyną Budnik-Gałązką, Jakubem Jakowiczem, Marcinem Zdunikiem, wykona dzieła dwóch wielkich kompozytorów. Usłyszymy aranżacje utworów XIX-wiecznego Felixa Mendelssohna-Bartholdy, niemieckiego kompozytora epoki romantyzmu oraz Erwina Schulhoffa, którego udana kariera została przedwcześnie zakończona przez wzrost nazistowskiego reżimu w Niemczech.

Wystąpi Warszawskie Combo Taneczne w składzie m.in. z Janem Młynarskim. Zespół siedmiu muzyków ma w repertuarze w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach. Ocalone od zapomnienia piękne piosenki warszawskie zaprezentują we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom.

Wielbiciele muzyki ethno też znajdą coś dla siebie. Dima Gorelik TRIO to doskonała mieszanka brzmień ethno-jazzu, bazującego na tradycjach muzyki izraelskiej z wpływami brzmień całego świata. Lider tria to izraelski gitarzysta, wokalista i kompozytor, zdobywający uznanie publiczności i krytyków oraz prestiżowe nagrody muzyczne. Wystąpi także jeden z najoryginalniejszych artystów rozkwitającej sceny jazzowej w Izraelu, gitarzysta Shachar Elnatan oraz kontrabasista Franciszek Pospieszalski, grający zarówno w projektach folkowych jak i formacjach nowoczesnego jazzu.

Podczas swojego autorskiego recitalu "Czas wszystko zmienia" Sławomir Zygmunt, przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej, zaprezentuje utwory znamienitych poetów: Baczyńskiego, Leśmiana, Tuwima, a także piosenki Leonarda Cohena czy Boba Dylana. Artysta porusza prostotą i bezpretensjonalnością swojej interpretacji poezji, tworząc niepowtarzalny klimat.

W czasie koncertu "Jidysz na trawie" wystąpią pochodzące z Polski, a obecnie mieszkające w Izraelu Siostry Rajfer. Popularne i lubiane artystki, pełne uroku i temperamentu scenicznego zaprezentują piosenki ze swojego repertuaru – śpiewane w językach jidysz, hebrajskim, cygańskim i polskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto