Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13905 miejsce

Wkrótce Światowy Dzień Książki - święto książki i czytelników

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doskonała okazja do odkrycia przyjemności z czytania i docenienia twórców.

serce / Fot. Legalna KulturaŚwięto ustanowiono, by zachęcić wszystkich, a zwłaszcza młodych, do odkrycia przyjemności z czytania i docenienia wkładu twórców, którzy przyczyniają się do rozwoju kultury i społeczeństwa. Tego dnia mówi się również o inicjatywach, które służą promocji czytelnictwa.

To okazja do podkreślenia znaczenia książek i promocja wizji społeczeństwa opartego na wiedzy, tolerancyjnego i sprawiedliwego – mówi Irina Bokowa, dyrektor generalna UNESCO.

W Polsce jest to wyjątkowo potrzebne święto, bo delikatnie mówiąc z naszym czytelnictwem nie jest najlepiej, jesteśmy w ogonie Europy. Według najnowszych badań Biblioteki Narodowej w ubiegłym roku po lekturę sięgnęło zaledwie 37 procent Polaków, a tylko co czwarta osoba czyta siedem lub więcej książek rocznie. Niemal co czwarte gospodarstwo domowe nie ma nawet jednej książki! Jak podkreśla BN wpływ otoczenia odgrywa największą rolę przy sięganiu po lekturę. Natomiast czynnikiem, który zmniejsza prawdopodobieństwo czytania książek, jest dominująca w środowisku orientacja materialistyczna.

Romans turystyki z literaturą i księgarnie jako gatunek zagrożony wyginięciem


Jedną z nowych inicjatyw promujących czytelnictwo jest Literacka Mapa Świata - platforma internetowa łączącą pasjonatów dobrych książek i podróży, którą przygotowują do życia miłośnicy literatury z Olsztyna. Na Literackiej Mapie Świata będzie można znaleźć i kupić książki, których akcja rozgrywa się w miejscu planowanej podróży, a także propozycje szlaków śladami bohaterów ukochanej powieści i tras prowadzących do najważniejszych miejsc ulubionego autora. Platforma będzie dostępna również w aplikacji mobilnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dziękuję, ale to tylko informacja prasowa ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cenna inicjatywa, pięknie napisane, wspaniały cytat, proszę mnie zapisać do grona cichych adoratorów :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący artykuł i cenne informacje. Pozdrawiam wszystkich miłośników książek w Światowym Dniu Książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.